Kaelapinge 11.12.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Mul on kaelalihased tugevalt pinges, valu on kuklas, annab tunda ka selga, käelihased on valusad. Pea valutab, peamiselt oimukohtadelt. Nõrkus, mõnedel päevadel iiveldus, tugev väsimus, südame puperdamine. Probleemid algasid kaks kuud tagasi, varem kael pole muret teinud. Kõigepealt tekkis sikutustunne kaelas, ei olnud pidevalt paar korda päevas andis tunda. Sellele eelnes paar päeva enne tugev ebatavaline pingetunne (vahekorra ajal). Kaks päeva hiljem (peale esimest sikutustunnet kaelas) tekkis tugev nõrkus, südame puperdamine. Esimesel nädalal oli nõrkus väga tugev, ei jõudnud istuda, seista. Teisel nädalal läks kael järjest hullemaks, kaelalihased olid hästi pinges. Võtsin 2 nädalat „Vimovo“ tablette, määrisin Volatreniga. Olulist paranemist ei olnud. Olin haiglas uuringutel, gastroskoopial kroonilise gastriidi leid (olen võtnud kuu aega esomeprasooli), UH kõhust korras, kardiomarkerid korras, välistatud reumatoidartriit, gripiviitrus, CMV, kilpnäärme analüüsid korras, aneemiat ei esine, Ig-d korras, puukidega levivate haiguste proovid korras. Analüüsides C. Pneumonia IgA ja IgG oluline tõus, võtsin 2 nädalat klaritromütsiini.CT ajust ja lülisamba kaelaosast korras. Käisin kaelega taastusravis – soojaravi, massaaž, võimlemas. Kael on endiselt pinges, valus – mõni päev vähem, mõni päev rohkem. Üldine enesetunne on parem kui 2 kuud tagasi, ent ikkagi on tugev väismus-jõuetus ja mõni päev ka iiveldab. Enamus sellest ajast olen olnud haiguslehel, tööle minna ei jõua. Ühe päeva käisin, aga siis oli õhtul enesetunne oluliselt kehvem. Endale tundub, et üldise kehva enesetunde põhjus peitub kaelapinges. Või kui saaks vähemalt kaela korda, siis oleks näha, kas üldine enesetunne ka paraneb. Millestki muust ei oska kinni hakata. Millise arsti juurde võiksin pöörduda – neuroloogi, füsioterapeudi, kiropraktiku vmt? Mis võib põhjustada sellist pikaajalist kaelapinget?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Klassikaline meditsiin teeb meelsasti kompuuteruuringud, analüüse määrab igat sorti ravimeid nii valu kui lihaspinge vastu. Aga miks peaks 34 aastasel noorel naisel heast peast tekkima kaelapinge. Arvan, et rsked kehalised haigused on ehk välistatud. Kuid igaks juhuks võiks ära teha veel puugitõbede ( entsefaliit, borrelioos) testid. Ise aga arvan, et siin on põhjuseks pigem somatoformne häire, mille põhjuseks võib olla probleemne töö või lähedussuhe, alateadlik hirm vms. Kõike seda ühe lühikese vastusega lahendada ei saa. Koostöö perearsti, psühholoogi jm loogidega ja muidugi ausus iseenda ees- ja leiate lahenduse.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi