Ketokehad uriinis 24.03.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
06.03 algas äge tsüstiit. Proovisin ravida antibiootikumitega - alguses nitrofurantoiin (iivelduse pärast palusin asendada 2p pärast), siis oli Ciprinol (kõrvaltoimete tõttu sain neid võtta ca 2p). Tsüstiidi sümptomid olid peaaegu läbi kuid üldine enesetunne oli väga halb - isutus, iiveldus, unetus ning perearst ütles, et lõpetame ja teeme analüüse (palju vereanalüüse + uriini analüüsi bak. külve). Vereproov oli korras, näitas ainult, et väike aneemia.
Kuna uriini analüüsi oli vaja oodata, siis ravisin kodus jõhvika tablettidega + põietee + jõin palju vett. Selle aja jooksul tuli isu tagasi, und normaliseerus ja enesetunne paranes. Kuid mõnikord (eriti öösel või paar tundi enne ärkamist) oli tunda kipitust mis läks üle peale urineerimist ning pesu.
Aeroobne külv oli tehtud 15.03, vastus tuli 18.03 - e.coli 10^3–10^4 PMÜ/mL. Ribatest (15.03) oli korras. Perearst andis teada, et antibiootikume võib praegu mitte võtta kuid kui halveneb, siis on vastus olemas milline preparaat aitab (amoksiklav).
Alates 15.03 hakkasin võtma Soluru Duo (jõhvikas + D-mannoos) + ostsin erladi D-mannoosi kuna leidsin info, et see on eriti kasulik kui tsüstiidi põhjuseks on E.coli. Ja muidugi lisaks joon palju vett (min. 1,5l päevas), kummeliteed või põieteed. Ning ööseks panen teki alla sooja pudeli, et jalad oleks soojad.
Otsustasin, et teen uriinianalüüse (tellisin ise synlabis) ja vaatan kas minu selline ravi aitab, sest külvi analüüsist on möödas juba 1 nädal. Ning mureks oli see, et märkasin et uriinis on valged helbed.
Analüüs oli tellitud 21.03 ning juba 22.03 tuli vastus, et "aeroobne külv on negatiivne". Kuid ribaanalüüs näitas, et ketokehad on 2.8 mmol/l (ülejäänud näitajad on normi piires). Diabeeti mul ei ole. Toitumine muutunud ei ole, ehk söön nii nagu alati, nagu enne seda tsüstiiti.
Palun öelge, kas selline ketokehade tõus võib olla seotud D-mannoosiga? Ja äkki sellest on ka helbed uriinis? Sest plaanis oli kasutada D-mannoosi veel kuu aega umbes. Kas selline ketokehade suurus on ohtlik ja millele pean veel tähelepanu pöörama. Või vajadusel mis arsti poole oleks vaja pöörduda.

Ette tänades!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan mõtteainet andva küsimuse eest. Kui suhkruahigust ei ole, siis ketokehad (atseetoatsetaat, alfa-hüdroksübutüraat ja atsetoon) ilmuvad uriini nälgimise, veepuuduse, suure füüsilise koormuse jm tegurite tagajärjel. Tavaliselt saab inimkeha energiat süsivesikutest, kuid nendes olukordades toimub intensiivsem rasvkoe lagunemine. D-mannoos on looduses esinev taimne suhkur, mida organism kasutab ainevahetuses väikestes kogustes jättes mõjutamata veresuhkru taseme. See võib olla ketokehade tekke üks põhjus, sest häiritud on tavapärane süsivesikute ainevahetus. Isiklikult ei näe ma D mannoosi kasutamisel suurt mõtet, kuigi reklaam on paeluv. Koos oma perearsti, uroloogi ja günekoloogiga arutage võimalikest sagedaste kuseteede põletike teisi põhjuseid.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi