Valu alakõhus, vere ja uriini analüüsid 24.11.21 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, Dr. Veskimägi,

Pöördun palvega aidata tõlgendada uriini ja vereproovi.

Taustaks lisaksin olukorra kirjelduse: on tugevamapoolne valu alakõhus, tunne nagu põis oleks krampis, valu ka urineerimisel. Kestnud tänaseks 6 kuud, allolev proov tehti novembri keskel, hiljuti. Alguses pöördutud perearstile, kes arvas, et tegu on infektsiooniga ning määras antibiootikumid, olukord ei paranenud. Sain saatekirja uroloogi juurde, kelle juurde pääsesin nüüd novembris ning tema tellis antud analüüsid. Lisaks tehti ultraheli, mis öeldi, et oli korras. Vastuvõtt ise oli väga põgus, öeldi, et analüüsid on enam vähem korras ja rohkem pole vaja tulla. Mure ja valu on aga alles. Lisaks, eriti tekitavad küsimusi eGFR näit veres ja uriinis erütrotsüüdid (muus osas ei oska vaadata). Erütrotsüüdid on uriinis olnud alates juuni, kui valu algas, varem ei teinud proovi, ei oska öelda, kas olid või mitte. Ka eGFR madalamapoolne pikemalt. Uroloogilt uurisin, kas äkki oleks mõistlik veel midagi uurida, kuid ta ei pidanud vajalikuks.

Veri
Kretiniin 84.7 umol/L
eGFR 62 mL/min/1.73m2

Uriini ribaanalüüs
Erikaal 1.008
PH 5
Leukotsüüdid neg
Nitrit neg
Valk neg
Glükoos norm
Ketokehad neg
Urobilinogeen norm
Bilirubiin neg
Erütrotsüüdid 50/uL

Uriini sademe mikroskoopia
Leukotsüüdid 2-5/vv.
Erütrotsüüdid 0-2/vv.
Lameepiteelirakud 5-10/vv.
Transitoorse epiteeli rakud 2-5/vv.
Makrofaagid +
Kaltsiumoksalaadi kristallid +
Bakterid +

Uriini külv
Normaalne mikrobioota

Olen siiralt tänulik, kui jõuate vaadata ja vastata.
Lugupidamisega.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Soovitaksin korrata uriini analüüsi, punavereliblede olemasolu hindamiseks. Soovitaksin teha nn 3 klaasi analüüs, I urineerimise algusest, II keskjoast ja III lõpust. Muud testid on korras. Kas ultraheliuuringu ajal nähti kusepõit, selleks peab põis olema täis. Ega ei ole algavat tupe või emaka väljavajet ??
Isiklikult leian, et leid sobib nn närvilisele kusepõiele, selle raviks kasutatakse nn põit rahustavat ja spastilisust alandavat ravimit, nt toimeainega trospiumkloriid. Kuid välistada tuleb muud põhjused.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi