Kopsuröntgen 21.05.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Pöördusin perearsti poole köhaga, mis on vahelduva tugevusega kestnud juba jaanuarikuust alates. Tehti erinevad analüüsid, mis kõik olid korras (välja arvatud raud, mida oli ainult 3,8). Kopsuklamüüdiat ega mükoplasmat ei avastatud, kilpnäärme analüüsid olid korras. Arvatavasti on köhatamine seotud rauapuudusega. Kopsuröntgeni kohta ei öelnud arst aga midagi. Arusaadav, tal ju telefoni teel nõustamise aeg piiratud ja kõike ei jõuagi. Lugesin ise hiljem rontgeniülesvõtte kirjeldust ning tekkis küsimus, kas see ikka on täiesti korras või peaksin sellega seoses siiski uuesti arsti poole pöörduma.

Kirjeldus: RTG.-ÜLESVÕTE RINDKEREST P-A SUUNAS: idiafragmad kaarjad, kontuursed. Lateraalsiinused vabad. Kopsude transparentsuse tõus. Hiilustes tihenenud joonis, fibroosi.Kopsujoonis tihenenud ja kergelt deformeerunud-fibroos. Konkreetset infiltratiiv - koldeleidu ei tähelda. Keskvari: Iseärasusteta. Luuline rindkere on nähtavas osas iseärasusteta. Järeldus: Konkreetset infiltratiiv - koldeleidu ei tähelda.

Kas Te palun saaksite kommenteerida, mida tähendab transparentsuse tõus ja mida fibroos?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Transparentsuse tõus- kopsupiirkond laseb rohkem röntgenikiiri läbi. See võib olla normi variant, kuid ka haiguslik, kui suureneb kopsukoe õhusisaldus mingil põhjusel. Fibroos aga on olukord, kui suureneb sidekoe hulk võrreldes normiga. Arvestades Teie vaevusi ja radiogrammi leidu- soovitan taas nõu pidada perearstiga. Abi oleks arstlikust läbivaatusest, mõtlemisest, vajadusel täpsustav uuring: kopsude talitluse uuring ehk spirograafia jt. sõltuvalt uuringutest kaalub perearst edasisi samme. Tänapäeval on hea võimalus- e konsultatsioon kopsuarstiga. Vastuse saab paari päevaga, vajadusel kutsutakse patsient kopsuarsti vastuvõtule.
Kas suitsetate ? Kui jah, kaaluge sellest loobumist. See on parim, mis saate ise oma tervise heaks teha.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi