Tugev valu jalgades 10.04.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Mureks tugev jalavalu, mis sai alguse viirushaiguse järgselt ca 7 a tagasi ja ilmneb periooditi. Vahepeal oli isegi paar aastat vaikus, kuid nüüd on hetkel jälle aktiveerunud. Viimane valuperiood oli oktoobris, nüüd siis aprillis. Valutavad mõlemad jalad, algab see nö üleöö, ilma igasuguse füüsilise koormuse vmt-ta, valu on pidev, tugev (võtan valuvaigistit), "lainetav", tekitab külmavärinaid ja väikest palavikku, liikudes on pisut kergem, istudes-seistes-lamades kõige hullem. Magada ei saa, tunnen läbi une. Valutab hüppeliigesest kuni puusakondini, kõige enam sääremarja ja liigeste osa, "kusagilt seest", aga ma ei ütleks, et see oleks närvivalu, pigem selline tuim närimine, mida ei anna valuvaigistata eirata. Valuperiood kestab tavaliselt 4-5 p kuni 2 nädalat, siis möödub iseenesest. Perearst ei oska midagi arvata. Reumanäitajad veres olid normis. Ülekaalu ei ole, ühel jalal on küll veenilaiendid, kuid need tekkisid hiljem kui algasid valud ja muul ajal häda ei tee. Väsimusvalu vmt muul ajal jalgades ei ole, kõrge kontsaga jalanõusid ei kanna. Oskate öelda, mis see võiks olla või kuhu peaksin pöörduma?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Mõlemas jalas esinev valu puusadest varvasteni on väga sedamoodi, et mõte liigub seljanärvist lähtuvale valule. On olemas ka valu paiknemise võrdlus ratsapükstega. Mõtlen veidi ka rahutute jalgade sündroomile. Kardan, et kui ma liiga palju siin mõtteid avaldan, põhjustan nii uusi kannatusi. Saan soovitada taas nõupidamist perearstiga ja vahest ka neuroloogiga. Neuroloog saab määrata mõned uuringud, millega on võimalik täspsustada lülisamba kanali ja närvijuurte seisundit.
Seniks mõistlik reziim, abi võiks olla valupäevikust. Märgite ära valu tekke aja, tugevuse 10 palli skaalal, mis eelnes valule ja mis leevendas.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi