Halb tunne trenni või suurema füüsilise koorumuse all 14.10.18 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere,

Mure on selline, et olen 22 aastane noormees ning juba pikemat aega vaevab mure mis ei tohiks olla minu vanusel inimesel, nimelt trenni tehes hakkab paha, tekib selline minestamise tunne, pearinglus, näost valge ja iiveldus, vahel on selline tunne isegi kui vajadus teha mingit rasket pingutust nõudvat tööd, olen varasemalt käinud selle murega arsti juures kui pole siiani kuskilt mingit korraliku nõu ega abi saanud, viimane kord kâisin Tallinnas haiglas tervisekontrollis kus tehti koormustest, vereproovid,uriiniproov, varasemalt aasta tagasi on ka ekg tehtud ning kõik on alati olnud normis, sellise murega olen nüüd olnud juba circa 2-3 aastat, varasemalt aastaid tagasi olin ka antidepressantide peal kuna olid ärevushäired mis tekitasid sellise südamekloppimise, paha oleku ja iivelduse samuti, siiani olengi samuti mõlenud, et kas ärevushäired võivad tõesti praegugi mõjutada minu füüsilisi pingutusi nii palju või on siiski midagi muud.
Tahaks tõesti leida sellele lõpuks mingi lahenduse ning teha trenni nagu üks minu vanune mees seda teha võiks

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere! Oma vastust alustan sellest, et ärevushäire on seisund, mis korra esinenuna tõstab tõenäosust sama probleemi kordumiseks. Esitatud kirjeldusele vastust otsides ei alustaks ma ärevushäirest. 22 aastane noor inimene, kellel paar aastat kestnud vaevus füüsilisel koormusel, vajab süvenemist. Tervislikule seisundile tuleb uus hinnang teha! Tänapäevane meditsiin ei ole selgeltnägemine. Arsti poole pöördudes tehakse esmane hinnang sagedasemalt esinevate haiguste osas, millega saame ka enamuses probleemidele vastused. Kui tervisemure püsib või muutub/süveneb, siis õige oleks uuesti pöörduda arsti poole. Korduval pöördumisel mõtleb arst lisaks sagedastele haigustele ka harvem esinevatele haigustele. Füüsilisel koormusel tekkivaid kirjeldatud sümptomeid võivad anda väga erinevad seisundid, näiteks madal hemoglobiini tase, madal veresuhkur, ka südame, seedetrakti või hingamisteede patoloogiad. Sama vaevusega korduv pöördumine on normaalne ja õige tegevus. Kui ka korduval süvenemisel ei leita patoloogiat, siis tasuks kaaluda ärevushäire teema käsitlemist. Oluline on elukvaliteet ja kui inimene saab aru oma keha reaktsioonidest, siis saab seda ka parandada. Vahel vastuste leidmine võtab aega ja vajab korduvaid tegevusi. Initsiatiiv peab tulema inimse enda poolt, siis on lootus, et need vastused ka saadakse. Head soovides, dr.Vanda Kristjan