Tere! 23.01.16 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!

Kuue aasta jälgimisel viimane PSA 4,75. Tehti biopsia ja tuvastati eesnäärmevähk Gleason 6;
8-st tükist kolmes olid vähirakud. Ühel pool.

Teostatud eesnäärme eemaldamise operatsioon. Kõik möödus hästi, ilma tüsistusteta.

Opijärgne patoloogia ütles, et tegu oli eesnäärmevähiga enamustes kohtades G 4+3= 7 ... ühes G 3+4= 7; tc2; N0; M0; G2; IIB. Teise haigla ravile suunates oli lõplik diagnoos Gleasoni koodiga 3+4= 7. Ei tea, kas trükiviga või muutsid nad seda koodi.

3-s kohas oli vähk tindiga määratud piirini ehk välismaa kirjandust lugedes oli siis tegu vist positiivsete marginaalidega?
Samuti oli ühes kohas lause, et lümfovaskulaarsest valendikust leitud vähirakkude pesa? Mis see tähendab?

4 nädalat pärast operatsiooni esimene PSA 0,06. Suunati kiiritusravile. Seal määrati ka hormoonravi Dipherelinega 2 aastat ja iga 3 kuu järelt süst.

Mis nendest eelnevatest oli põhiline kiiritusravile saatmise põhjus? Arsti sõnul suurenenud Gleason...aga ega keegi neist väga jutukas ei olnud ja põhjalikku vastust ei õnnestunud saada.

Enne mõlema ravi alustamist määrati 2x veel PSA. See oli veidi langenud 0,046 ja teine 0,049. Umbes 2 kuud pärast operatsiooni.

Tehti esimene hormooni süst...2 kuud pärast operatsiooni. Nädal hiljem algas 33 (66Gy) korda kiiritust.

Üldjuhul möödus kõik eriliste kõrvalnähtudeta. Veritsus ja hemorroidid vist pidi olema tavaline nähtus sellega?

Eelviimasel päeval enne kiirituse lõppu määrati PSA. See oli sama, mis enne ravi algust ehk 0,049?

Küsimus siis selline...kas see määrati liiga kiiresti? Kuna Eesti lehtedelt vastavat infot ei leia, siis olen lugenud välismaa kirjandust ja kõikjal öeldakse, et esimene PSA pärast kiiritust tehakse alle 90 päeva pärast kiirituse lõppu? Et PSA lihtsalt ei lange varem?

Samuti on kirjutatud, et hormoonravi võib esialgu PSA taset tõsta, enne kui see langeb? Ja et hormoonravi mõju PSA peal näeb alles mitu kuud pärast esimest süsti.
Samuti tõstab PSA taset esialgu kiiritus ise ja tõelist vastust näeb alles kuusid hiljem?

Mujal loetakse null PSA-ks numbrit, mis on väiksem kui 0,1? Mis see number Eestis on?
Kas see 0,049 on tõesti kõrge ja kas see võib alles langeda...kuna kiiritusravi polnud veel läbigi ja hormooni süstist oli alles 1,5 kuud möödas kui juba tehti PSA?

Olen väga tänulik asjaliku ja informatiivse vastuse eest!

Kõike head!

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Järjekorras. G on siin ilmselt lühend sõnast Gleason. 3+4 või 4+3 väga palju asja sisu (otsuseid) ei muuda.
Meestearstina lõpeb minu kompetentsi piir eesnäärmevähi diagnostika ja ravisoovituste tasemel ja operatsioonijärgses, veel vähem kiiritus ja hormoonravi, jälgimises ma ennast eksperdiks ei pea.
Kiiritus- ja hormoonravi määramise näidustuseks olid antud juhul ilmselt just positiivsed piirid. Arvan samuti, et praegu pole põhjust PSA taseme pärast muretseda! Soovitan soojalt oma küsimused kõik selgelt ja lühidalt kirja panna ning vastuvõtul paluda raviarstil anda nendele vastused.