Lapsel kakamise probleem 19.12.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu mure on selline, et minu lapsel on juba kolmas kuu kakamisega probleem.
Algas see sellega, et kui ta hakkas tulema kaka junnidena, siis kakas ta väga suure nutuga ja jalgade trampimisega.Tema kakamine käib nii: hoiab end kõveras ja kõnnib mööda tuba ringi ja nutab, trambib jalgu ja kui punnitama hakkab, siis on ta kogu keha nii pinges, et väriseb ülekere ja punnitab ja nutab kohutavalt. Arsti sõnul kui ta end nii kõverasse tõmbab, siis hoiab kakat kinni ja selleks trambibgi jalgu ja kõnnib ringi ja et ma võtaks ta sülle ja hoiaks oma käte peal, nagu oleks ta potil (potile ta pole nõus enam minema, selle kakamise tõttu).
Kuu aega kestis see nii ja siis tuli tal koos kakaga lahtist verd (lahtist verd oli u 4 korda olnud, kaks selle aja jooksul). Perearsti sõnul oli tal lõhend tulnud kakamisest (kuigi minu meelest on tal kaka kogu aeg normaalne olnud "junn aga selline pehmem, mitte kõva").
Nüüd on veel kaks kuud möödunud ja olime lapsega haiglas, avastati mikroverd kakas,kuigi piss ja veeniveri olid täiesti korras. Ma ei teagi enam, mida ette võtta?? See ei ole ju normaalne, et ta nii kakab :(

Arst on soovitanud teha talle keedetud mustaploomi veega putru hommikul.
Linaseemne veest putru.
Siis kirjutati selline rohi, kui avastati kakas mikroverd:probiotics-ratiopharm.
Olen andnud talle veel :microlaxi .

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Lastel on suhteliselt sageli probleemiks tahtlik roojamise tagasihoidmine ja kõhukinnisus just valuliku roojamiskogemuse järgselt. Valus võib olla roojamine aga siis, kui kõht on kinni või päraku ümbruses on ragaadid ehk lõhed. Ka Probleemi lahendamiseks peab kasutama sobivaid suukaudseid lahtisteid, et roe muutuks pehmeks ja laps ei suudaks roojamist tagasi hoida. Valutu roojamiskogemuse korral poti- ja roojamiskartus kaob. Üks parim ja enam kasutatav ravim on Duphalac, sest see ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Duphalaci võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis uuesti doosi tõsta. Microlaxi võib kasutada ainult üksikud korrad, kui kõhukinnisus on kestnud juba minu päeva ja laps ei kaka. Kuidainetevaene toit ning vähene vedelik on üks kõhukinnisuse põhjus. Toit peab sisaldama kuidaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Proovige anda erinevaid täisteraputrusid ning köögi- ja puuvilja. Roojamassid muutuvad pehmemaks ka ploomi, punapeedi söömisel. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud. Kui laps joob söögikordade vahele palju magusaid mahlasid ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi. Natukene võib laps ikka maiustada, aga pakkuge kommi asemele talle kuivatatud ploome, aprikoose või tooreid puuvilju. Kartuli ja kastme kõrvale pakkuge kindlasti ka salatit.
Seedetrakti normaalseks tegevuseks on oluline, et laps sööks kindlatel toidukordadel ja ei "näksiks" vahepeal.
Kui probleem püsib vaatamata ravimitele ja toidu korrigeerimisele, soovitan pöörduda gastroenteroloogi vastuvõtule (Tallinna Lastehaiglas dr. K. Luts ja Tartu Lastekliinikus dr. T. Rägo). Saatekirja annab perearst.

Edu sovvides,
Tiia Voor