8-aastasel lapsel on probleem 11.04.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mu 8-aastasel lapsel on probleem püksi kakamisega alates sellest kui ta kooli läks. Ei taha ta lugeda ja üldse õppida, see on meil üks suur tegu. On väga aktiivne, kärsitu ja närviline. Mida peaks tegema või kelle poole pöörduma?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõige sagedamini on pükste määrimise ja püksi kakamise põhjuseks kõhukinnisus, mille korral pärakus on kõva tükk kakat, aga üleval pool olev vedel soolesisu voolab „tükist“ mööda ja määrib pükse. Laps ise ei pruugi sel juhul üldse tunda, et kaka püksi tuleb. Kui laps on lisaks kõhukinnisusele ka kärsitu ja närviline, ei pruugi ta kakamisetungi õigel ajal märgata. Last püksi kakamise eest karistada ei tohi, vaid teda peab hoopis positiivse tagasiside abil motiveerima õigel ajal potile minema. Näiteks võite päeva eest, mil ta pole püksi kakanud, teha mingi preemia– maiustus või mõni väike mänguasi. Hästi sobib ka, kui laps hakkab kalendrit pidama ehk siis ostke kalender, kuhu saab iga puhta päeva eest panna ilusa kleepeka. Kõhukinnisuse sagedasemaks põhjuseks on dieedivead - Kiudainetevaene toit ning vähene vedelik. Toit peab iga päev sisaldama kiudaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Roojamassid muutuvad pehmemaks ka ploomi, punapeedi söömisel. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud. Kui laps joob söögikordade vahele palju magusaid mahlasid ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi. Natukene võib laps ikka maiustada, aga pakkuge kommi asemele talle kuivatatud ploome, aprikoose või tooreid puuvilju. Kartuli ja kastme kõrvale pakkuge kindlasti ka salatit.
Kõhukinnisus leevendamiseks võib kasutada ka sobivaid suukaudseid lahtisteid, et roe muutuks pehmeks ja ei tekiks enam kõva junn pärakusse. Üks parim ja enam kasutatav ravim on laktuloos, sest see ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Laktuloosi võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis uuesti doosi tõsta. Kui probleem püsib vaatamata ravimitele, toidu korrigeerimisele ja positiivsele motivatsioonile, soovitan pöörduda gastroenteroloogi ja ka psühholoogi vastuvõtule. Saatekirja annab perearst.

Edu soovides,
Tiia Voor