Rahutu laps 14.06.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu 3-kuune laps terve päev nutab, on rahutu, pikali panna ennast ei lase, hakkab kohe nutma. Sööb ainult rinnapiima. Öösel magab hästi. Ei saagi aru kas lapsel gaasid, aga puuksutab tihti, kaka on ka selline rohkekas ja natuke limane. Kas võib olla midagi tõsist, et ta päeval nii rahutu või on seedimisega midagi valesti? Täna kasutasin Microlaxi, sest poja ei olnud kakanud 6 päeva ja arvasin, et tal kakamisest need probleemid, tegin ära, ei midagi laps ikka rahutu ja nuttis edasi,ja ainult süles jääb magama, olen väga mures.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Terve laps nutab ööpäevas 2-3 tundi, aga mõni terve laps nutab märgatavalt rohkem. Rinnapiima sööv laps võib kakada pärast igat toidukorda või ka kord nädalas, seega on kakamise sagedus väga varieeruv. Gaasivalud on enamasti kolme esimese elukuu probleem ja pärast kolmandat elukuud hakkavad gaasivalud vähenema, vahel aga kestavad need kauem. Kui arvata, et põhjuseks on gaasid, siis abi võiks olla gaasirohtude (Cuplaton, Sab-simplex, Espumisan) regulaarsest andmisest enne sööki. Kui lapse kaka on roheline ja limane, vaadake üle oma toit ja jätke menüüst välja gaasilised joogid, välismaised puuviljad, maiustused, kofeiini sisaldavad joogid. Ka võite paariks nädalaks loobuda piimast.
Kui laps kasvab ja võtab kaalust juurde, siis see on kõige tähtsam tervisenäitaja.

Edu soovides,
Tiia Voor