4-aastane laps ei maga öösiti ikka 08.09.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minul mure oma 4 a 3 k vana tütrega kes ikka veel ei maga korralikult õhtust hommikuni. Oleme proovinud kõikvvõimalikku soovitatut: õhtusel ajal kodus rahulikud mängud (ja kodu on meil üldse rahulik), omad unerituaalid jm. Laps uinub minu kaisus kella 21.00 paiku, siis tahan ise veel pisut toimetada ja siis lähen oma voodisse magama. No max 2 tunni pärast tüdruk ärkab, vahel nutab. Pissihäda tal ei ole, külm või palav ka ei tohiks olla, tervis ka muidu hea.
Tahtsin küsida, et kas võiks proovida mõned õhtud anda talle enne uinumist palderjanitablette või on need nii väikestele täiesti vastunäidustatud? Et magaks mõned öödki rahulikult ja siis ehk harjubki niiviisi terve öö magama.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Enne kui palderjanitablette proovida vajaks selgitamist, mis võiks unehäire põhjuseks olla. Napib andmeid, mille alusel saaksin täpsemalt midagi arvata. Näiteks, kas laps sel ajal kui ta ärkab-nutab, on täiesti kontaktne, räägib Teiega ja saab kõigest aru. Laste unehäirete hulka kuuluv öine hirmuhoog (pavor nocturnus) näiteks, algab 1-2 tundi pärast uinumist ja laps ei ole nutuhoo/karjumise/häälitsemise või rahutuse ajal ärkvel, ei ole adekvaatne ning hommikul ei mäleta toimunut. Olete teinud kõik võimaliku, et lapsel oleks õhtul enne uinumist rahulik miljöö. Laps vajaks lasteneuroloogi konsultatsiooni, eriti siis, kui on ärkamist ka hommikupoole ööd. Enamus laste unehäiretest ei vaja ravi. Vahel harva aga võib unehäirete põhjuseks olla ka haigus, mis vajab ravi.

Parimate soovidega

Heli Grünberg