2 aastane laps ei maga 04.12.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Mure lapsega kes ei maga. Juba beebina magas ta kehvasti ja vastupidiselt lohutustele et küll ajaga üle läheb, on siiani läinud asjad vaid hullemaks. Lapse magama panek on väga raske. Siiani tuleb teda süles kussutada. Kuna mina seda teha ei jaksa on magamapanek lapse isa kohustus. Kui mina pean teda magama panema siis võtan ta kõvasti kaissu ja laulan. Enamus kordadel see kahjuks ei toimi.
Kui laps ongi lõpuks magama pandud, siis pole kindel kas und hommikuni jätkub. Tihti on nii et nt laps läheb kell 21 magama ja kella 1 ajal on ta üleval ja nutab et voodist välja saada ja tahab minna mängima. Magama tagasi saame umbes kell 4. Oleme proovinud käskida voodis edasi pikutada aga see lõppeb sellega et laps röögib hüsteeriliselt, kortermajas elades ei saa ma lasta tal öösiti karjuda. Vaikselt pimedas magamistoas raamatut sirvides ja võimalikult vaikseid tegevusi tehes venib ärkveloleku aeg veel pikemaks.
Ainus mis paistab aitavat on see kui panna laps alles 23-24 magama. Siis magab enamasti kuni kella 9 või 10ni. Enamasti tekibki probleem just siis kui ta on varem magama läinud.

Kindla päevakava jälgimine tundub vôimatu kui unereziim niivõrd segane on.
Päevauinakut ei taha laps üldse teha kuid näeme et see on tema jaoks oluline, kui päeval ei maga on laps õhtuks üleväsinud ja väga tujukas, niisiis proovime vähemalt puhkepausi teha kui uinakut ei õnnestu teha.
Selline ärkamine ja öösiti üleval olemine on vahelduva eduga kestnud alates 5ndast elukuust. Vahel on perioode kus laps magab kenasti aga enamasti siiski on kõik kaootiline.
Näen et unepuudus mõjutab ka lapse käitumist, päevadel kus laps on öösel üleval olnud on ta väga tujukas ja tihti tekivad tühistest asjadest jonnihood kus laps karjub ja ei luba ennast puudutada ega lohutada.
Olen juba mõelnud et ehk on tegu hoopis mingi terviseprobleemiga?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Unehäired on lastel sage probleem ja neid esineb 20-30 % lastest.
Magamajäämise raskused tunduvad kirja järgi olema pigem käitumuslikud, st laps ei taha magama jääda ja üksi uinuda. Sellest probleemi lahendamiseks peab järjekindlalt iga õhtu pikendama aega, mil laps peab olema üksi oma voodis. Esialgu võib see aeg olla paar minutit ja igal õhtul seda aega pikendada. See on raske protsess,aga proovima peab. Tund enne magamisaega peaks olema tegevused rahulikud, ei sobi näiteks vilkuvad ekraanid, aktiivsed mängud, hüpitamised jne. Magamistuba olgu pime, pigem jahedama kui palava temperatuuriga, õhurikas ja vaikne. Enne magama minemist tehke mingi kindel rituaal – laul, üks muusika, unejutt, silitamine, vannitage vms. Kindel rituaal valmistab lapse ette magama minemiseks ja soodustab uinumist.

Ka võiks laps jääda magama samas kohas, kus ta ööune ajal ärkab.Näiteks kui laps uinub süles, aga ärkab voodis, siis uuesti magama jäämine on raskem. On täiesti normaalne, et lapsed ärkavad ööune ajal mitu korda öö jooksul, aga need ärkamised on enamasti lühikesed. Unele on iseloomulik tsükliline kulg, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. Aastasel lapsel kestab üks unetsükkel ca 60 minutit ja täiskasvanutel ca 90 minutit. Kui laps on ööune ajal ärganud, siis peaks laps uuesti ise uinuma. Kui vähegi võimalik, siis last voodist sülle mitte võtta, vaid lihtsalt silitada teda ja proovida lapsel uuesti uinuda.

Ehk leiate nõuandeid http://www.unekool.ee/; http://heauni.ee/; http://perejakodu.delfi.ee/beebi/13-nippi-leebeks-unekooliks?id=82320848 või raamatust „Meie lapse uni. Praktiline teejuht lapsevanematele kuni 7 aastase lapse unemaailma“. Kui ikkagi uneprobleemid püsivad, siis pöörduge unespetsialistide poole Hea Une Kliinikusse.

Ilusat advendiaega soovides,
Tiia Voor