Kõrge PLT ja D-dimeeri lühiajaline ja pikaajaline mõju 21.02.22 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere. Põdesin Covid-19 alates 03.01, raskusaste keskmisne+viiruslik pneumoonia. Haiguse 16dal päeval oli PLT 545, 21dal päeval 506, 24dal päeval 421, praeguseks läks normi. 21dal päeval oli D-dimeer 1,1. Kahjuks 16dal päeval d-dimeeri mõõdetud ei ole, kuigi PLT oli samal ajal korralikult üle normi. D-dimeer läks normi alles veebruari alguses, sellega oli trombide teke ca 2 nädalat kontrollist ja preventsusest ära, kuna arst ei süvenenud. Profülaktilist antikoagulandi ei ole ta määranud. Selle asemele määras arst 6x sumamedi 500 mg, kuigi bakteri lisandumine ei olnud uuritud ega tõendatud (PCT ei ole võetud, samas CRP, Lümph ja muud analüüsid olid normis). Millist mõju kannab selline ravi minu tervisele pikaajalises perspektiivis? Lühiajaliselt sain juba probleemi seedetraktiga, muu enesetunne ei ole samuti korras. Trombooside teema on samuti mureks, see on meie perekonnas kahjuks pärilik, kuid mul endal siiani kaebusi ei olnud (ei ole uuritud ka). Südamlik tänu ette vastuse eest.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Saan teie kirjast nii aru, et tunnete muret võimaliku tromboosi tekke pärast tulevikus, kuna on olemas pärilik eelsoodumus. Lisaks muretsete, kas määratud antibakteriaalne ravi oli viirushaiguse puhul põhjendatud.
Trombotsüütide hulga suurenemine infektsiooni foonil on tavapärane, kuid saan aru, et tervenedes langes näitaja taas normi piiridesse. D-dimeer on samuti väga tundlik näitaja ja minimaalne suurenemine ei viita enamasti trombivalmidusele.
Kui on perekonnas olnud trombe, võiks uurida Leideni FV ja protrombiini mutatsioonide suhtes. Kui need mutatsioonid on olemas, siis võib muude riskifaktorite lisandumisel kaaluda püsiva antikoagulantravi vajadust. Kuid kuna on tegemist kogu elu kestva raviga, siis peaks selle alustamine olema väga kaalutud otsus koos eri-või perearstiga. Mutatsioone saab määrata ka Regionaalhaiglas ja Ida-Tallinna Keskhaiglas tasulise teenusena.
Antibakteriaalne ravi ei ole viiruse korral esimene valik, kuid lisatakse sageli siis, kui viirus tüsistub bakteriaalse põletikuga või kui arstil on kahtlus, et selline tüsistus võib lisanduda. Teie puhul ei oska täpselt öelda, kas ise oleksin seda raviskeemi lisanud või mitte, ma ei ole teie ravis osalenud ja ei tea kõiki üksikasju.

Lugupidamisega
Marge Kütt