Isiksusehäire Autor: Anti Liiv
Isiksusehäire on sügavalt juurdunud ja pikaajaliselt püsinud käitumisviis, mis on jäik ja kohanemist raskendav, halvendab eluga toimetulekut ning toob nii inimesele endale kui tema lähikondsetele ebameeldivusi. Isiksusehäire saab alguse lapsepõlves, nooruses või varases täiskasvanueas. Seejuures tuleb isiksusehäirete puhul alati arvestada ka kultuuritausta. Näiteks võidakse ekslikult isiksusehäiretena tõlgendada võõrastest kultuuridest Eesti patriarhaalsesse külakogukonda elama asunud pagulaste käitumisharjumusi. Isiksusehäired on suhteliselt mõõdukad psüühikahäired, millega on kõigil osapooltel raske kohaneda.
Paranoidset isiksust iseloomustab umbusk, ülitundlikkus ebaõnne suhtes, võimetus andestada solvanguid ning kalduvus tõlgendada asju vääriti, mis väljendub teiste inimeste neutraalse või sõbraliku käitumise vaenulikuks või põlastavaks tõlgendamises. Sellised inimesed jälgivad ülitähelepanelikult oma õigusi, nõuavad visalt oma usurituaalide austamist ja saavutuste tunnustamist, ei talu kriitikat ega kerget lõõpi. Nad kahtlustavad, et kaaskodanikud püüavad neid kuidagiviisi ahistada või alavääristada. Sageli on sellised isikud sattunud seadusega pahuksisse ning omandanud isikliku kogemuse, et teisi inimesi ei tasu eriti usaldada. Paranoidseid isikuid on umbes 1% elanikest ja seda häiret on meestel sagedamini kui naistel.
Skisoidset isiksust iseloomustab enesesse sulgumine. Ta ei oska emotsionaalselt ega sotsiaalselt suhelda, väldib lähedasi inimsuhteid, pühendub oma kujutlustele ja eneseuuringuile ning ebatavalistele harrastustele (sh veidrad veendumused või tegelemine n-ö alternatiivmaailmaga). Sääraseid isikuid võib olla rahvastikust umbes 3%, valdavalt on nad mehed.
Düssotsiaalsele isiksusele (antisotsiaalsele isiksusele) on iseloomulik sotsiaalsete kohustuste (tööga elatise teenimine, maksude maksmine, sõnapidamine jms) eiramine ning hoolimatus kaasinimeste tunnete suhtes. Seejuures on neil sageli omapärane aumõiste ning käitumislaad, mis läheb vastuollu üldtunnustatud ühiskondlike normidega. Ebaõnnestumised ja sügav solvumistunne võib neis esile kutsuda raevuka, füüsilise agressioonini ulatuva reaktsiooni. Seejuures ei mõjuta eelnevad negatiivsed kogemused ja karistused nende käitumisviisi kuigivõrd. Keskea möödumisel võib iseloom leebuda ning vanaduspõlv kulgeda juba ilma tõsisemate sotsiaalsete konfliktideta. Selliseid isiksusehäireid on umbes 2% rahvastikust, kusjuures meeste hulgas on neid oluliselt rohkem.
Histrioonne isiksus ihaleb olla pidevalt tähelepanu keskpunktis ja tunneb end halvasti, kui ta seda ei ole. Ümbritsejate tähelepanu võitmiseks püüab ta olla elav, eksalteeritult dramaatiline, võluv või flirtiv. Enamasti meeldib talle väga publiku ees esineda. Kuigi need inimesed on sageli tõepoolest loovad ja energilised, väsitab nende enesekeskne käitumine ümbritsejaid peagi ning tekitab konflikte. Arsti poole pöörduvad seda tüüpi isikud kaebusega, et nad põevad mingit väga haruldast tõbe ning vajavad seetõttu erikohtlemist. Eestis sai tavaks nimetada selliseid isikuid kirjanik J. Smuuli tegelaskuju järgi “polkovniku leskedeks”. Histrioonseid isiksusi on rahvastikust umbes 2%, soolisi erinevusi sageduses ei ole.
Anankastsele isiksusele on omased elu piiravad sundmõtted ja -teod. Iseloomulik on ülima täiuslikkuse taotlemine, ülemäärane kohusetunne, pedantsus, ülim korralikkus ning kangekaelsus eesmärgi saavutamisel. Anankastseid isiksusi võib rahvastikust olla umbes 1% ning seda häiret esineb meestel sagedamini kui naistel.
Vältivale isiksusele on iseloomulik sisemine pinge, hirm, ebakindlus ning alaväärsustunne. Sellise inimese tutvusringkond on kitsas. Ta igatseb heakskiitu ning poolehoidu, on ülitundlik tõrjumise ja kriitika suhtes ning püüab vältida igasuguseid piinlikkust tekitavaid olukordi. Pahatihti arutleb ta sisimas selle üle, mida teised inimesed temast mõtlevad ning kuidas nad hindavad tema väljanägemist ja käitumist. Sageli on need isikud koguni teadlikud oma suhtlemishäiretest. Selliseid inimesi on umbes 0,5% elanikest, kusjuures võrdselt nii naiste kui meeste hulgas.
Sõltuvale isiksusele on iseloomulik alistuv toetumine teisele inimesele, kui ta teeb oma elu puudutavaid suuri ja väikesi otsuseid. Ta kardab paaniliselt hülgamist ja alistub seetõttu elukaaslase soovidele. Selline iseseisvusetu inimene tunnistab end kergesti abituks, ebapädevaks ja jõuetuks. Suuremas seltskonnas kardab ta oma arvamust välja öelda, veel vähem seda vaidlustes kaitsta. Sõltuv indiviid otsib oma kõhklustele tuge horoskoopidest ja kaardipanijailt. Pahatihti kuuluvad sõltuvate isiksuste hulka alkohoolikute elukaaslased, kes vaatamata kannatusrohkele elule ei suuda oma elu iseseisvalt korraldada.
Nõuanded teemal: Psühhiaatria
Paanikahood, ebareaalsus tunne, ebaregulaarne vererõhk ja pulss, vajadus liigutada, lukus kõrvad, nägemine imelik
Tere!
Mul hakkasid 23. augusti õhtul peale klassijuhataja matuseid paanikahood ja igasugused muud asjad. Esimesel õhtul tõusis pulss iseenesest üle 100 ja vererõhk oli kõrge, sealt edasi oli umb ...
Vastas dr Jüri Ennet
1. See info viitab ärevushäirele. Raviarst-psühhiaater paneb täpse diagnoosi ja määrab sobiva ravi.
2. Apteegi vabamüügist saate und soodustavaid ja rahustavaid retseptivabu ravimeid.
3. ...
Ärevus
Tere. Probleem selles, et mul on vist terviseärevus. Aegamööda (4kuud) toimunud minu kehas erinevad haigused?
Kòigepealt torked peas, peavalu, näo tuimus-neuroloog läbi vaadanud ja korras.
Siis ...
Vastas dr Jüri Ennet
1. Organismis (psüühikas) tekivad pinged selleks, et tegutseda, et
midagi muuta. Kui neid potentsiaale ei realiseerita, siis tekivad
emotsionaalsed, psüühilised, somaatilised ja sotsiaalsed ...
Alkohol ja suitsetamine
Jätsin alko joomise maha ja pole pea 2 kuud tilkagi võtnud, hea on olla, soovin jätkata!
Suitsetanud olen koguaeg, jätsin 2 aastat tagasi maha ja ei suitsetanud 1,8 kuud mitte ühtegi suitsu. Libastusin ...
Vastas dr Jüri Ennet
Liigne alkoholism on iseloomulik vaesele ühiskonnale (mõned
riigid soodustavad alkolembust, sest alkoholihaige ei streigi, ei võitle
oma majanduslike õiguste eest, ei sega sala-alko ärimeeste ...
Milline on Teie arvamus
Tere Hr Ennet,
Elu natuke kurviline olnud.
Ei soovi halada, mehed peavadki end läbi vedama ja tugevad olema. Otsin soovitusi/nõuandeid, kas veel korra antikaid proovida,ebaõnne natuke ...
Vastas dr Jüri Ennet
Enneti palve
Esimene palve – ringutus-sirutus ja lõdvestus
Ringutan-sirutan käed kõrguste poole. Käed üles, kõht sisse, rind ette,
õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole. Lõdvestus. ...
Elontril vütmine
Olen paar kolm aastat tagasi võtnud seda AT ja siis see aitas mind hästi. Polnud ka körvaltoimeid tunda. Nüüd olen siis jällegi ühe elulise probleemi töttu, mida muuta ka ei saa langenud madalseisu. Perearstiga ...
Vastas dr Jüri Ennet
1. Elontril on hea ravim. Ravimid kergendavad murekoormat. Sellest tulekski alustada. Peale Elontrili on rida muidki tervendavaid tegemisi.
2. Apteegi vabamüügist saate melatoniini, see aine soodustab ...
Sultsiidi mõtted ja laamendamis hood
Tere! Olen 20 aastane noormees.
Juba neljandat aastat on mul sultsiidi mõtted ja katsed käin psühhiaatri juures, psühholoogi juures ja teiste raviarstite juures olen ka käinud haiglas aga enam mind ...
Vastas dr Jüri Ennet
iga inimene on mingis valdkonnas andekas või isegi geniaalne - leoidke endas need anded ja siis eluga edasi selles Talentide maailmas. Ise olete mõõdupuu ja ise valite enda eluraja, ise kiidate ennast ...
Loe edasiAbordist ülesaamine
Tere!
Tegin 4 aastat tagasi läbi abordi elades välismaal. Minu toonane kallim ei tahtnud last saada, ta oli siis parasjagu 19, kui ma rasedaks jäin ja ma mõistsin teda täielikult, ja minagi ...
Vastas dr Jüri Ennet
Minevik jäägu seljataha. aaaaaaaaaaaaelame olevikus ja vaatega tuleviku suunal. Emaduse tunderegister teil olemas ja uus suhe teadku, et olete siis kõik kolmekesi (mees, Naine, Laps) kolmainsus, üks tervik. ...
Loe edasiErinevad ravimid
Tere! Kui iga päev tarvutada AD (Flux) ja ATH jaoks Medikineti, siis kas võib võtta lisaks Ashwagandhat?
Vastas dr Jüri Ennet
Erinevaid ravimeid võib koos võtta, aga mitte korraga - ca 2 tundi olgu erinevate rohtude võtmisel ajavahe. Siis selgub, et milline rohi ja kuidas toimib.
Proovige ja selgub vastus.
Jüri ...
Zopitini ja mirtastad
Kas nende ravimite koos tarvitamine tervisele kuidagi ohtlik pole
Vastas dr Jüri Ennet
Esimene ravim on unerohi, teine on antidepressant, rahusti, und soodustav. Kui raviarst kirjutas, et mõlemaid koos tarvitada, siis see sobib. koos tarvitamiseks.
Eluviisi ja elu eesmärgid korrigeerida, ...
arst kirjutas välja kventiax 400 mg une vastu kas on see ok 200 mg jäi väheks
kas kventiax 400mg on ohtu see pidi päevast meeleolu ka parandama
Vastas dr Jüri Ennet
Õige annuse annab praktika, kasutatud ravimi annus, mis normaalswlt toimib. Annusega "mängides" kasutada suhtelislt tagasihoidlikke raviannuse muutmise.
Proovige annust muutes.
Ravim on vaid ...
Vaata kõiki nõustamisi