kaalulangus 01.09.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,olen väga mures.Alates kevadest on kaalulangus,mis tänaseks juba 14 kg,ise pole selleks midagi teinud.Iga päevaga läheb hullemaks ,sest ei saa midagi süüa,isegi rohtu võtta.Algul sõin putrusid,kuid ei saa sedagi.Tunnen midagi kurgus,mis takistab süüa.Perearst tegi vereanalüüsid,arvates ,et kilpnäärmega tegemist,kuid veri korras,põletikku ei ole.Perearst suunas neuroloogi juurde,ise panin kurguarsti juurde.Kas peaks ikka pöörduma endokrinoloogi poole,kes teeks täpsemad analüüsid.
Tänan vastuse eest.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui on tegemist olukorraga, kus tahke toit alla ei lähe (vedelikku juua saab), on esmaseks uuringuks söögitoru ja mao endoskoopia või söögitoru röntgenuuring kontrastainega. Kui on tegemist neelamishäirega (toit satub neelatamisel pigem kõrisse ja põhjustab köha - nii vedelik kui tahke toit), on tõepoolest vajalik neuroloogi ja LOR-arsti konsultatsioon.
Kilpnääre põhjustab neelamistakitsust üliharva ja peab selleks olema hiidmõõtmetes või haaratud pahaloomulisest protsessist.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.