Kardia puudulikkuse operatsioon 10.04.21 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere. Kardia puudulukkuse kohta tehakse ka operatsioon. Operatsiooni kohta lugesin (internetist), et pärast kardia operatsiooni ei ole inimene enam võimeline oksendama. Kas see vastab tõele? Kui sellisel operatsioonil käinud inimesel tekib nüüd vajadus oksendada, mis siis saab? Mis sellest oksest siis tema orgamismis saab, sest oksendamise kaudu see tema orgamńismist ei välju? Kas see võib sattuda tema hingamisteedesse? Kas inimene võib selle tagajärjel surra?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Teie informatsioon vastab tõele - peale reflukshaiguse raviks tehtud operatsiooni muutub oksendamine ja röhitsemine raskeks, kui mitte võimatuks. Oksendamine on organismi kaitsereaktsioon, et vabaneda seedetrakti sattunud ebasoovitavast ollusest. Kui seda ei toimu, siis jäävad need massid seedetrakti ja väljuvad loomulikke teid pidi, mistõttu nendest ainetest vabanemine võtab rohkem aega ja nendest põhjustatud vaevused kestavad kauem. Hingamisteedesse oksemasside sattumine võib toimuda oksendamise käigus - kui oksendamist ei toimu, siis pole ka ohtu nende hingamisteedesse sattumiseks.
Iga operatsiooni eel tuleb kaaluda operatsioonist saadavat kasu ja võimalikke kaasuvaid mittesoovitavaid kõrvalnähte.