Vahelihase songa operatsioon 11.12.19 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere,

Rohkem kui aasta tagasi avastati mul gastroskoopia käigus kardia puudulikkus ehk vahelihase song. Sellega seoses tekkisid mul erinevad vaevused ja mind määrati operatsioonile.

26.nov. 2019 käisin siis Tartu Ülikooli kliinikumis operatsioonil ning nüüd on sellest pisut üle kahe nädala möödas ja tasapisi taastun. Loomulikult anti mulle juhised, kuidas esimestel op. järgsetel nädalatel toituda ja millist reziimi hoida. Süüa võin praegu ainult pehmet ja püreeritud toitu maksimaalselt 200 ml. korraga. 6-8 toidukorda päevas, lisaks vee tarbimine toidukordade vahel. Saan süüa smuutisid, püreesuppe, keefirit, jogurtit ja vedelamat putru jms.

Aga minu mure ja küsimus on selles, et peale operatsiooni tunnen, et isegi pehmet, vedelat toitu süües liigub toit söögitorust üsna vaevaliselt alla ja pidevalt tekib õhk mis tahab samaaegselt vastasuunas välja liikuda. Vett juues on mõnikord sama tunne. Selline tunne on nagu söögitoru oleks kuiv ja kitsas.

Kas sellised vaevused on normaalsed ja kaovad iseenesest mingi aeg või on op. järgselt tekkinud söögitoru peristaltikas mingi häire?

Kas muretsemiseks on põhjust?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Antirefluks operatsiooni järgselt on 1-2 kuud kestev kerge neelamistakistus normaalne. Kui see selle ajaga ära ei kao, oleks vaja teha gastroskoopia ja vajadusel balloondilatatsioon.