Söögitorus/kurgus põletav tunne 12.02.22 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere,

Viimasel ajal olen hakanud tundma kurgus/söögitorus, allpool neelu (u 3-4cm) sellist ebameeldivat tunnet - vahel on see põletav(tulitav), vahel kuumatunne. Aeg-ajalt tühjalt neelatades nagu midagi häiriks, see ei ole nagu konkreetne tükitunne, pigem selline kare ja pisut kriipiv. Vahel justkui nagu väike klomp. Toitu neelatades konkreetselt ei saa aru, et annaks selliseid vaevuseid. Küll aga tühjalt neelatades ja vahel vett juues. Sageli tekkivad ka röhatused (krooksud) ja sülge tekib sinna kohta. Ja veel öösiti on kurk ja neel kohutavalt kuiv. Perearst kirjutas mulle Nexiumi rohud, mida olen nädala jagu võtnud, kõrvetisi nagu ei tunne aga söögitoru ülemises pooles alaneelus on ikkagi väga imelik tunne. Vhael harva on tunda ka pikali olles imelikku maitset suus, see ei ole hapu maitse pigem natuke imal.

Umbes kolm aastat tagasi diagnoositi mul kardia puudulikkus, tekkisid kõrvetised ja ebamugav tunne ülakõhus. 2019. aasta novmebris tehti mulle operatsioon, maole tekitati muhv ja vahelihas õmmeldi kokku. Taastumine oli kyll pikk aga relfukshaigusest polnud jälgegi, tablette enam ei võtnud ja elasin normaalset elu edasi kuni siis tänase päevani, mil on tekkinud aegamööda antud kaebused nagu ülalpool kirjeldasin.

Siit ka minu küsimus, kas on võimlik et vaatamata operatsioonile tekkib ikkagi maohappe tagasivoolu?

Küsin ka konkreetselt, kui inimesel on tekkinud söögitoru limaskesta kahjustus (haavand või erosioon vms), siis millised on tavaliselt sümptomid, mis üks või teine seisund annab?

Aitäh.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kahjuks on antrireflukshaiguse operatsiooni järgselt võimalik retsidiiv - suure tõenäosusega on see juhtunud ka Teie puhul. Söögitoru erosioonid ja haavandid võivad põhjustada just selliseid sümptomeid nagu kirjeldasite. Lahenduseks on maohappe blokaatorite tarvitamine, kõne alla tuleb ka kordusoperatsioon.