Kuidas end veel ise aidata hemorroidide puhul? 03.01.07 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Olen 31 aastane ( sünnitanud ei ole) naisterahvas ( 174 cm 64 kg) ja umbes paar aastat olnud hädas kõhukinnisusega. Veel aasta tagasi ei pööranud ma sellele nii suurt tähelepanu, kuna asi läks justkui iseenesest korda. Alates 2006 aasta sügisest märkasin, et kõht on väga tihti kinni.Olen alati teinud korrapäraselt sporti, toitun tervislikult 2x näd. vesiaeroobika+ pidev jalgsikõndimine. Ometi muutus WC käimine ebameeldivaks punnitamiseks, hele veri jne. Suunati gastroendroloogi juurde, kes leidis, et midagi tõsist ei ole, väikesed hemorroidid ning kirjutas küünlad. Kasutasin neid, läks justkui pisut paremaks, kuid mõne aja pärast oli probleem tagasi ja seekord palju hullemini. Tugev, kõrvetav valu päraku ümbruses ja ka seespool, wc käimine oli täielik piin. Suunati proktoloogi juurde, kuna järjekorrad sinna pikad siis anti aeg üldkirurgile, kes mu läbi vaatas ja ütles enamvähem sama, et midagi ohtliku justkui ei ole ja suurem põletik peaks möödas olema. Minu probleem seisneb aga selles, et nüüd on viimasest arstil käimisest kuu möödas, kuid probleem on ikka endine. Enam- vähem normaalselt tunnen end kui viimasest wc käimisest on möödas vähemalt 10-12 tundi. Nii kui seal ära käin siis umbes 20-30 minuti pärast hakkab tuikama, nüüdseks peamiselt seespool, pikalt seismine on eriti valulik. Kõht käib nüüdseks korralikult läbi, kuna olen toitunud peamiselt aurutatud köögviljadest, peedist, keefirist jne. Palun andke nõu, kuidas end veel aidata. Hakkasin käima ka lümfimassazhis, et ainevahetust ergutada. Nüüdseks olen selle hädaga juba 4 kuud, olen muutunud ülitundlikuks, närviliseks. Teie vastust ootama jäädes, Linda

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kirjelduse järgi võiks olla Teie hädaks päraku lõhe ehk fissuur. Kui 4 kuuga konservatiivne ravi pole andnud tulemusi, siis on raske loota, et sellel edaspidi võiks edu olla. Tuleks mõelda midagi radikaalsemat. Soovitan minna siiski proktoloogile. Ei usu, et sellest hädast ise ravides lahti saate. Jätkuvalt tuleks vältida kõhukinnisust, tarvitada küünlaid, doloprokt peaks olema sobivaim.