krooniline kaksteistsõrmiku haavand 17.09.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere dr.Tepp
Olen teadlik, et põen 12sõrmiku haavandtõbe ja seda juba 1998 aastast. Olen saanud S.Loseci süste veeni ja söönud ka kuude viisi T.Ranitidini 150mg. Igal aastal kevadeti ja sügiseti siiski kõik taas kordub. Mul ongi mure, et järjekordselt tunnen ennast kehvasti. Kõhus raske olla, suruv ja gaaside tunne, tahaks justkui pidevalt "välja", aga miskit ei tule. Otsustasin Teilt nõu küsida, et mida teha? Kas jätkata sama ravi meetoditega või võtta miskit kardinaalsemat ette? Viimase ravikuuri lõpetasin 2004.a. märtsis. Olen tänulik, kui mulle vastate, sest haigus piinab! Kõike head soovides Alvar!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Haavandtõbi on kahjuks selline haigus, mis saadab inimest kogu elu. Õnneks on praegu olemas sellised rohud nagu omeprasool (Losec). On olemas ka operatiivne ravi, mida kaasajal rakendatakse siiski vaid põhiliselt haavandtõve tüsistuste korral (verejooks, perforatsioon, ahenemine). Operatiivne ravi on teinekord väga efektiivne ja inimene võib saada ka täiesti terveks ja vabaneb pidevast rohtude võtmisest. Samal ajal võib operatsiooni tagajärjel tekkida ka palju ettenägematuid kõrvalnähtusid (lisaks veel operatsiooniga seotud võimalikud tüsistused), mida jälle enam oluliselt hiljem muuta ei saa. Nii et operatiivse ravi otsustamisel tuleb alati kaaluda.