Huuleherpes ja vaktsineerimine 25.10.21 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere,
Aeg-ajalt tekib mu alahuulele villiline lööve - huuleherpes või ohatis. Algab see tavaliselt limaskestalt ja katab ka huule välise osa, vahel rohke vahel vähem.
Paari päeva eest suhtlesin perearstiga ja ta ei soovitanud selles olukorras ennast vaktsineerida nakkuse vastu (gripp, koroona). Ühes saates, kus vastas küsimustele lp viroloogia professor Irja Lutsar, kes mainis, et on teada herpese ägenemine vaktsineerimise tagajärjel. Kas herpesviirus organismis võib mõjutada kuidagi saadud vaktsiinide tõhusust ja ohutust? Kas ja millal oleks õige vaktsiini võtta peale ohatise taandumist ja kui suur võib olla herpesviiiruse ägenemine? Pidevalt kärnas ja villilise huulega ei sooviks ka liikuda.

Tänades

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere!

Korduv herpese ägenemine viitab sellele, et Teie immuunsüsteem jääb alla organismis pesitsevale herpese viirusele ja see saab uuesti ägeneda, sisuliselt on organismi kaitsevõime madal. Herpese ägenemine üksi ei ole vastunäidustus vaktsineerimistele. Me ei soovita vaktsineerida kõrge palaviku korral, sest siis tõenäoliselt vastus vaktsineerimisele on nõrgem ja kaitsekehade hulk väiksem.
Vaktsineerida soovitan Teil esimesel võimalusel.
Kartma ei pea herpese ägenemist vaid nakatumist koroona ja gripi viirustega. Mõlemad võivad kulgeda raskelt ja mõlemal on võimalik surmaga lõpe. Sellega võrreldes on "kärnas ja villilise huulega" olemine tühine probleem.

Head soovides,
Vanda Kristjan

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Vaktsineerimine

Vaktsineerimine

Kui koolilapsele teha Pentaximi vaktsiin Tetraximi asemel,see on ohtlik?

Eda Tamm

Vastas dr Eda Tamm

Tere!

Pentaxim kaitseb võrreldes Tetraximiga lisaks hemofiilusinfektsiooni vastu, aga seda pole koolilapsele enam tarvis teha. Selle tekitaja vastu vaktsineerimine lõppeb ära 2-aasta vanuses. ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: