ALAT veres kõrge 29.01.20 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere

Olen väga mures ema (vanus 69 a) tervise pärast. Analüüside kohaselt ALAT näit üle normi. ALAT - 132 UL. Lisaks - 7,5 mmol/l ja LDL 4,9.
Kas tegemist võib olla maksaksahaigusega või võib olla ka muid põhjuseid? Kas kõrge kolesterool ja ALAT on kuidagi omavahel seotud? Millised lisauuringud on vajalikud?
Rõhutan, et ema alkoholi praktiliselt ei tarbi. Samas tarvitab igapäevaselt arsti poolt määratud ravimeid, nt. vererõhu tabletid, jne. Lisaks on viimasel ajal tarvitanud erinevaid toidulisandeid, Cardio Ace ning mingeid "maksa puhastavaid" toidulisandeid. Vereproovi andmise eelneval õhtul oli tarbinud korvaloli tilkasid. Kas ravimite mõju tõttu saab ALAT olla normist kõrgem?

Arst vastas:

Karmen Joller

dr Karmen Joller

Perearst

Kivimäe Perearstikeskus

Tere!

Ühe-kahe analüüsivastuse põhjal on raske täpselt öelda, mis valesti on. Kui teie ema on näiteks väga ülekaaluline, võib ALAT olla tõusnud seetõttu. Lisaks võib tegemist olla ravimi kõrvaltoimega. Võib olla ka mõni maksahaigus.
Arst, kes emale analüüsid tellis, oskab teile kindlasti täpsema ja teie ema tervisest lähtuva vastuse anda.

Lugupidamisega
Karmen Joller