rändneer 12.10.06 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Kaks nädalat tagasi tehti mul kõhu ultraheliuuring ja selgus, et parem neer on 4,6 cm allapoole normaalset. Püsti seistes oli neer nii all kui olla sai.
Ma ei ol kukkunud ning kaal kõikunud 5kg ringis.
18 aastat tagasi oli mul kõrge palavikuga neeruvaagna põletik.
Olen saanud 7 aastat lastetusravi ja teinud kolm kunstliku viljastamist.
Esimesel korral rasestusin, kuid 10-l nädalaal rasedus peetus.
Vereanalüüsi järgi on mul hemoglobiin madal= HGB =122 g/L
Kõikide teiste uuringute järgi olen täiesti terve.
Uriini analüüsi ei ole mulle tehtud.
Vahel on mul pidevalt pissi häda, kuid siis võtan urosept´i ja kõik paraneb.
Kuivõrd neeruallavaje võib põhjustada põletikke ja kas see võib olla ohtlik rasedusele?
Kas need põletikud võivad jääda ka märkamatuks?
Kas peaksin uroloogi vastuvõtule tulema?
Kas mul on mingid piirangud spordi tegemise suhtes?
Kas võin näiteks ratsasporti teha?
Ettetänades, Merlili

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere Merlili,
vastan järjekorras:
ultraheli-uuringu põhjal ei saa neeruvajet diagnoosida, selleks on arstil vaja teie kõhtu püstiasendis katsuda ja teha kontrastainega neerude röntgen-uuring pikali ja püsti asendis.
Hgb tase on teil täiesti normaalne.
Kuseteede põletiku diagnoosimiseks on vaja teha uriinikülv mikroobidele.
Neeruvaje võib põhjustada põletikke, kuid rasedusele ohtlik pole - vastupidi, suurenev emakas lükkab neeru paika.
Kui teil on tõesti neeruvaje ja sagedased probleemid sellega seoses, peaksite pöörduma uroloogi poole. Neeru saab operatsiooniga fikseerida.
Raskusi tõsta ja ratsutada selle haigusega ei tohiks. Ei maksa uskuda ka sõbrannade soovitust end paksuks süüa, see ei aita.
Ülo Zirel