korall kivi 26.03.06 / Uroloogia

Külastaja küsib:

tere.Olen elanud yhe neeruga 15 aastat,mul eemaldati neer,kui olin 23 aastane tallinna kiirabihaiglas tegemist oli korall kiviga.Leiti tänu sellele,et mul haigestus pimesool.Nyyd 2004 oli mul kivi ja see purustati.Ja nyyd on mul jälle kivi neerus.Mida soovitate?mul oli sees ureteristend 6 mille pikus oli 26 cm.neer on ok ,pikust 11 cm.kivi oli 5mm ja calixin kaulassa.kummaline on aga see,et kivi ei nähta ultrahelis?????vaid see leitakse alati röngeniga.Muud analyysid on vist okcrp 2,elektrolyytit ok,krea 85,leuk 6,3 hb 130 .Olen kahe lapse ema,lpsed syndisid enne neeru eemaldamist.Kivi teeb väga kövasi valusi ja olen saanud litalgini.Aegajalt on kaalium körge aga praegu on see ka ok.Kuidas vältida neerukive?Ka s see on vöimalik? Lugupidamisega Sandra.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere Sandra,
kuna teil esinevad kivid sageli ja juba noorest east saati, tuleks teid kindlasti uurida kaltsiumi ainevahetuse suhtes ja määrata parathormooni tase veres. Võimalik, et teil on kivide teke seotud kõrvalkilpnäärmete liigtalitusega.
Ultraheliuuring ei ole sobiv meetod neerukivide diagnoosimiseks ja ultraheliuuringu alusel ei korralda ükski uroloog kivitõve ravi. Selleks on ikkagi röntgen ja mittekontrastsete kivide korral kompuutertomograafia.
Kui ma teaks, kuidas vältida neerukivide teket, oleks ma väga rikas mees. Peamine soovitus on ikkagi rohkelt juua, et uriin oleks lahja ja kristallid ei kleepuks. Vedelikku peab niipalju tarvitama, et ööpäevas 2 liitrit uriini välja tuleks. Kui teil nüüd nende kõrvalkilpnäärme uuringutega avastatakse hüperparatüreoos, on asi lihtsam - see haigus on operatsiooniga kõrvaldatav ja teil ei teki enam kunagi kive.
Ülo Zirel