kivid neerus 01.10.08 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Mul on lapsepõlves eemaldatud kivid vasakust neerust. Nüüd olen 39 aastane ja pärast korduvaid põiepõletikke neerusid kontrollides leiti paremast neerust 2 kuni 7 mm kivi ja vasakust 1,5 cm korall. Kas on võimalik neid lahustada ravimitega või peab neid kõrvaldama muul viisil? Kas neid peab koheselt kõrvaldama või võib oodata kuni nad hakkavad häirivalt valutama (kuna praegu ei ole mingeid sümptome)?

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
neerukive on mineraalse koostise järgi erinevaid. Lahustada on võimalik vaid kusihappe kive, juues uriini leelistavat mineraalvett rohkelt iga päev 6-12 kuud.
Kirjas ei ole märgitud, missuguse meetodiga diagnoos on püstitatud. Kui seda on tehtud ultraheli-uuringul, ei pruugi see olla tõene. Täpse diagnoosi saamiseks on vaja teha röntgen- või kompuuter-tomograafiline uuring.
Ülo Zirel