Kaalu tõus 01.06.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.

Olen 19aastane tüdruk ja olen terve elu kont-peenike olnud. Kunagi pole jälginud, mida söön ja alati olen söönud küllaldaselt ja kõike. Kaal oli alati ühtlane, ei tõusnud üle 52 kg. Kindlat trenni pole kunagi teinud, sõidan rattaga, kõnnin ja teen muid igapäevaseid toimetusi. Hakkasin 16aastaselt järsult juurde võtma. Üle keha tekkis tugev, nähtav tselluliit, eriti jalgadel ja tagumikul koos venitusarmidega. Hiljuti ka kõhul. Kaal on viimase kolme aasta jooksul kõikunud 55 kg ja 60 kg vahel. Olen 178 cm pikk ja viimaste kuude jooksul tõusis kaal 65 kg-ni, kuigi ma söön isetehtud toite, puuvilju ja juurvilju, ei joo muud peale vee, tee ega piimatoodete ning peale kuute õhtul ei söö. Tundub, et kaal ikka tõuseb ja kõik, mis ma söön, talletub kehas. Mida teha, et kaal enam ei tõuseks ja hakkaks langema ning kuidas tselluliiti kaotada? Viimasel ajal on toidu peale mõtlemine nii suur osa minu elust ja see tekitab suurt stressi. Kust leida abi?

Ette tänades!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kirjas välja toodud kaalumuutused võivad olla seotud nii hormonaalsete muutustega kehas, mis kaasuvad teismeeaga, toiduvalikutega, kuid mõningatel juhtudel võivad olla seotud organismi endokriinsüsteemi (hormoonsüsteemi) tõsisemate probleemidega. Minu soovitus oleks rääkida oma murest perearstiga, kes saab teha esmased uuringud ning vajadusel suunata eriarstile. Paralleelselt tuleks üle vaadata ja põhjalikumalt analüüsida veel kord toitumis-liikumisharjumusi ning vajadusel pidada nõu mõne spetsialistiga. Kasvuiga ehk teisisõnu naiseks kasvamine toob mõnel noorel kaasa taolisi muutusi, mida kirjeldate ning siin aitab tõepoolest vaid teadlik toiduvalik ning läbimõeldud treening. Juhul kui on probleeme günekoloogilises vallas, tuleks ka sellega tegeleda. Menstruaaltsükli häired, valulikud mensesed,jmt võivad samuti viidata hormoonsüsteemi probleemidele.
Heade soovidega, dr. Ehala