5 soovitust, kuidas ülesöömisele järgnevaid kõhuhädasid leevendada

5 soovitust, kuidas ülesöömisele järgnevaid kõhuhädasid leevendada

Suvi on hea aeg puhkamiseks ja energia kogumiseks, kuid sageli tulevad kõhuprobleemid puhkust segama. Heast-paremast on raske loobuda, toit on rasvane või kiputakse alkoholiga liialdama. Tihti järgnevad ülesöömisele mitmesugused kõhuhädad. Loe siit, kuidas suvisest liigsöömisest ja –joomisest tulenevate vaevustega toimida.

Tihti järgnevad ülesöömisele mitmesugused kõhuhädad: iiveldus, kõhupuhitus, aga ka kõhukinnisus, mõnikord ka kõhulahtisus. Sageli saab kõhuhädade puhul abi apteegist. 

Harvad pole kõrvetised ja kõhuvalu. See kõik on tingitud toidu suurest rasvasisaldusest, mille puhul võib sapieritus jääda ebapiisavaks ning toidurasvade lagundamine seiskub. Seejärel tababki inimest ebameeldiv täiskõhutunne, süda läheb pahaks ja tekivad seedehäired.

Aastaid on nii kiirabi kui ka haiglad olnud hädas ülemäärase alkoholi tarvitamise tagajärgedega. Olgu need siis purjuspäi juhtunud traumad või noorukite mürgistused, samuti – kui alkoholi on eriti rohkelt joodud – äge kõhunäärmepõletik.

 

Eriti ohustatud on krooniliste haigustega inimesed

Keskealistel ja vanematel inimestel võivad liigsöömine- ja joomine esile kutsuda kroonilise haiguse ägenemise. Eelkõige peaksid mõõdukusele tähelepanu pöörama südamehaiged.

Ettevaatlikud peavad olema needki, kel on diagnoositud haavandtõbi või mõni muu seedeelundkonna haigus. Seedetrakti haigused algavad sageli kõhuvaluga. Kaksteistsõrmiku haavandi puhul hakkab kõht tühjemaks saamisel üha enam valu tegema. Maohaavandi puhul tekivad valud aga siis, kui kõht on täis. Kui on probleeme liigse maohappega, tasub meeles pidada, et lahja alkohol, nagu õlu ja vein, soodustavad maomahla eritumist, mis omakorda tekitab kõrvetisi.

5 soovitust

Kõhuhädade ja pohmelli puhul saab sageli abi apteegist. Saadaval on nii pohmeluseleevendajaid, seedimist soodustavaid  kui ka kõhupuhitust vaigistavaid ravimeid. Mõnikord on kasu ravimteedest.

·       Rasvaste roogade ja alkohoolsete jookide tarvitamise vahepeal joo palju gaseerimata vett – nii muutub alkoholi toime seedetraktile leebemaks ning seedimine on kergem. Joo vett ka enne suuremat söömaaega – siis ei teki lauda istumisel nn hundiisu.

·       Toidulaual olgu vaheldusrikas toit – ära unusta juurvilju-puuvilju!

·       Eelista väherasvast toitu, näiteks sealiha asemel vali veiseliha, hane asemel vali kalkun või kana.

·       Söö aeglaselt, et jõuaks tekkida täiskõhutunne!

·       Et õhtu ei mööduks ainult pidulaua ääres, katsu natuke liikuda – jalutada või tantsida. See aktiveerib seedekulglat.

 

Allikas: Orion Pharma

 

 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada