Suure kiudainesisaldusega toit vähendab surmaohtu

Suure kiudainesisaldusega toit vähendab surmaohtu

Värske uurimuse kohaselt võib rohke kiudainete, eriti täisteratoodetes sisalduvate kiudainete söömine vähendada südame-, nakkus- ja hingamisteede haigustesse suremise riski.

Meestel ja naistel, kes tarbisid kõige enam kiudaineid, oli võrreldes nende uuringus osalejatega, kes tarbisid kõige vähem kiudaineid, 22% väiksem tõenäosus haigusse surra. Sellist kasulikku mõju avaldasid peamiselt teraviljades, aga mitte näiteks puu- ja köögiviljades sisalduvad kiudaineid, vahendab WebMD.

Kiudainerikas toidusedel aitab alandada vere kolesteroolitaset ja veresuhkru taset ning arvatavasti sellepärast peetaksegi selliseid toitumisharjumusi südamele kasulikuks.

Siiski lisasid uurimuse autorid, et rohkesti kiudaineid tarbivatel inimestel võib olla lihtsalt üldiselt parem tervis ja seega ka väiksem oht haigustesse surra, nagu selgus värskest uurimusest.

Uurimuse läbiviija Yikyung Park (ScD), Marylandi osariigis Rockville’is asuva Riikliku Vähiinstituudi koosseisuline teadur, analüüsis koos kolleegidega andmeid 219 123 mehe ja 168 999 naise kohta, kes osalesid 1995. ja 1996. aastal ühes toitumisuuringus. Üheksa-aastase järeluuringu ajal suri neist 20 126 meest ja 11 330 naist. Väiksema tõenäosusega surid need, kes tarbisid kõige rohkem kiudaineid.

Keskmiselt sõid mehed päevas 13–29 grammi ja naised 11–26 grammi kiudaineid. Üldjoontes vähenes südamehaigustesse, nakkustesse ja hingamisteede haigustesse suremise oht kõige rohkem kiudaineid tarbivate meestel 24–56% ja naistel 34–59%.

Kõige ohtramalt kiudaineid sõid inimesed, kellel oli kõrgharidus, kes pidasid oma tervislikku seisundit heaks või suurepäraseks, kellel oli madalam kehamassiindeks ja naised, kes said menopausiaegset hormoonravi.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada