Kas teil võib olla toidusõltuvus?

Kas teil võib olla toidusõltuvus?

Paljude arvates seisneb kõikide ülekaaluliste probleem selles, et nad söövad liiga palju ja liiguvad liiga vähe. Alkohoolikud seevastu vajavad ravi. Ent kas need kaks häiret on tõepoolest nii erinevad?

Kas on võimalik, et populaarne, suurtes kogustes suhkrut ja soola sisaldav rämpstoit võib tekitada samuti sõltuvust? Kas inimesed, kellel on eelsoodumus alkoholi- ja narkosõltuvuse tekkimiseks, võivad sama kergesti langeda ka liigsöömise lõksu, küsib NY Times.

Teadlased St. Louises asuvast Washingtoni Ülikooli arstiteaduskonnast (Washington University School of Medicine) analüüsisid kahe mahuka, üleriigilise haardega uuringu käigus USA täiskasvanutelt kogutud andmeid alkoholismi esinemise kohta nende perekondades. Mõlemad küsitlused hõlmasid umbes 40 000 inimest. Esimene toimus aastatel 1991 ja 1992 ning teine kümme aastat hiljem, aastatel 2001 ja 2002.

Esimese uuringu andmete põhjal ei olnud perekonnas ilmnenud alkoholismijuhtumid ja ülekaalulisus omavahel seotud.  Kuid hilisemast küsitlusest selgus, et need, kelle perekonnas esines alkoholismi, olid 30–40% suurema tõenäosusega ülekaalulised kui need, kelle perekonnas ei olnud seda probleemi ette tulnud.

Psühhiaatria abiprofessor Richard A. Grucza Washingtoni Ülikoolist selgitas, et neid kaht uuringut lahutava aastakümne jooksul on toitumiskeskkond muutunud veelgi enam ülekaalulisust soodustavaks. Tema sõnul on peasüüdlaseks tõenäoliselt „meie tarbitava toidu omadused ja selle kalduvus mõjutada just sõltuvushaige ajutalitlust iseloomustavaid motivatsioonisüsteeme“.

Teatud toidud – eriti need, mis on suhkru-, soola- ja rasvarikkad ning teadlikult tarbijale eriti ahvatlevaks muudetud – võivad toimida teguritena, mis panevad sõltuvuskalduvusega inimesi üle sööma, käivitades nende ajus primitiivsed motivatsioonifunktsioonid ja tugevdades sõltuvuskäitumist.

Samal teemal:
Kas söömise kujutlemine aitab vähem süüa?
Kas ma kaalun liialt palju?

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada