Ema depressioon kajastub lapse aju arengus

Ema depressioon kajastub lapse aju arengus

Emadest eraldatud või vähese emaliku hoolitsuseta üles kasvanud loomade ajus on hüljatus põhjustanud arenevas ajus muutused hipokampuses ja amügdalas.

Montreali ülikooli teadlaste uus uurimistöö näitab, et ka depressiooni põdevate emade laste aju arengule mõjub stress sama tugevalt kui lastekodulastele, mõjutades glükokortikoidide taset ja amügdalat, vahendab ERR teadusportaal.

Kuna stress tõstab kortisooli ja kortikotropiini vabastava hormooni taset, on eelnevates uuringutes leitud mitmeid tõendeid nende seotusest depressiooniga. Kõrgenenud glükokortikoidide tase võib omakorda vähendada neurogeneesi aju erinevates piirkondades ning seda on peetud mitmete depressiooni põdevate patsientide MRI-uuringu tulemustes nähtud vähenenud hipokampuse ruumala põhjuseks. 

Varasemad rasedusaegse depressiooniga kimpus olevate emade lastega tehtud uuringud on näidanud , et ema depressioon toob kaasa muutused kõhubeebi glükokortikoidi retseptorite arengus. See muudab lapsed stressile vastuvõtlikumaks, mõjutades nii lapse kogu elukäiku. Iseloomult kasvavad  stressis väikelastest impulsiivsed ja emotsioonidega hädas olevad teismelised. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

depressionist
29.08.11 09:48
see võib olla tõsi küll ...
-339
   
+351

Lisa kommentaar

Saada