südame puperdus 03.09.01 / Südamehaigused

Külastaja küsib:

Olen 23 aastane meesterahvas. Nooremas eas tegelesin kõvasti spordiga jms. füüsilise tegevusega. Viimased 3-4 aastat pole aga suurt midagi teinud tänu koolile ja tööle. Kaalus olen u. 10- 15 kg juurde võtnud.

Kevadel tundsin esimest korda suurt südame puperdamist, kõndisin tänaval, süda hakkas hästi kiiresti ja nõrgalt lööma, pea käis ringi. u. 1min möödudes oli kõik normaalne. Läksin kohe EKG traumapunkti tegema. Algul oli vererõhk kõrge, kuid tunni aja pärast oli kõik normaalne - arstid ütlesid, et süda lööb korralikult ja tugevalt.

Peale seda juhtumit olen hakanud jälle spordiga tegelema. Joosta on väga raske. 5km läbin pool kõndides joostes. Vahel liiga palju pingutades on süda jätnud lööke vahele või puperdanud 5-10 sek. kiiresti ja ebakorrapäraselt.

Kas tegemist on lihtsalt sellega, et ma pole kaua aega ennast treeninud ning probleemiks on ka üleliigsed u. 10 - 15 kg. Olen 182 cm pikk ning kaalun 92kg. Varem olin u. 80 kg ringis.

Olen viimased paar kuud regulaarelt metsas jooksmas/kõndimas käinud. Enesetunne on paranenud, kuid suurematel pingutustel teeb süda ikka selliseid kiireid vahelööke puperdades. Kas on muretsemiseks või uuringuteks põhjust või piisab kui treenin ennast edasi?

Tänades,

Marko

Arst vastas:

dr Meelis Vainu

Kardioloog

Tallinna Diagnostikakeskus

Tõenäoliselt on tegemist siiski vähesest füüsilisest aktiivsusest ning kehakaalu tõusust tingitud muutustega organismis. Treeningu planeerimisel tuleb kindlasti arvestada eelpool tooduga. Arvestades aktiivset sportlikku tegevust nooruses, võib oletada südamelihase hüpertroofiat. Kestva pausi järel treeningu taasalustamisel tuleks kindlasti alustada madalama koormustasemega, mida vastavalt enesetunde ja muude parameetrite (pulsisagedus treeningul ja puhkeolekus jmt.) alusel on põhjust korrigeerida. Võimalusel soovitaksin teha koormustesti ja arstiga nõu pidades selle alusel planeerida edaspidist tegevust.

Meelis Vainu

Tallinna Diagnostikakeskus