rasedus ja sünnitamine 19.05.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere.

Olen noor naine kord juba plaanilise keisri teel emaks saanud, poeg nüüdseks 2,5 a., tal oli tuharseis. Oleme mehega hakanud mõtlema teise lapse peale. Tahaksin teada, kaua aega ennem uut rasedust tuleks eemaldada spiraal, spiraalil on veel keerdunud niidid emakasse. Ja kuidas võib see mõjutada loodet, kui rasestun varem, kui Teie poolt soovitatud aeg spiraali eemaldamise ja uue raseduse vahel? Kuna kardan veel väga loomulikku sünnitust, siis kas arstid teeksid minu nõudmise peale haiglas uue keisrilõike, isegi siis, kui muidu on lapse ja rasedusega kõik korras? Kasvõi sellise varjandina, et ma maksaksin kõik ise kinni? Tean, et kunagi tehti naisele kogu aeg keiser, kui tal esimene laps oli nii sündinud, nüüd aga saadetakse ise sünnitama.

Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Kui spiraaliniidid on tõmbunud emakasse on tihti vaja spiraal eemaldada spetsiaalse konksukesga. Parim aeg selleks oleks menstruatsiooni ajal, nii saab emaka limaskest kõige vähem kahjustatud. Soovitav oleks rasestuda peale ühte tavalist (ilma spiraalita) mensest, kuid kui rasestute ka kohe peale spiraali eemaldamist ei ole lootele mingit kahjustavat mõju.

Kui raseduse ja lapsega on kõik korras ja lapse kaal on sobiv Teie vaagna mõõtudega on nii Teile kui Teie lapsele parim kui sünnitate ise, isegi siis kui eelmine laps sündis keisrilõike teel. Rääkige oma murest (hirmudest) oma naistearsti ja ämmaemandaga. (Mis see täpselt on , mida Te kardate ), külastage kindlasti perekooli. Kui Te siiski ei saa oma hirmudest üle, lõpetatakse Teie rasedus/sünnitus keisrilõikega .