Pidev närvitsemine ja enesetapumõtted 12.11.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 21. aastane noormees. Õpin ülikoolis ning elus on siiani läinud kõik hästi. Olen nüüdseks pikemat aega olnud suhtes, kuid viimasel ajal on meil probleemid tekkinud. Olen pidevalt närvis ning kriisi olukorras kaotan enesevalitsuse (hakkan karjuma, on esinenud tüdruksõbra vastu väiksemaid vägivallatunnuseid nagu tõukamine ja sikutamine kätest jne). Selle tõttu tülitseme viimasel ajal väga palju. Lisaks olen ähvardanud enesetapuga, kui olen kaotanud enesevalitsuse põhjusel, et ta ütleb midagi, mis mulle väga haiget teeb. Ma ei ütleks, et olen suur pidutseja, kuid kui joon siis purju. Enamasti tekib tüli just purjus peaga, kuid on ette tulnud ka olukordi, kui keeran ära täiesti mõtlematult ja ilma otsese põhjuseta. Kelle poole peaksin pöörduma? Või kuidas peaksin probleemile lähenema? Kui olen üksi ja saan rahulikult mõelda, tundub kõik lihtne ja saan aru, mis olen valesti teinud. Kuid kui pea selgelt ei mõtle, siis olen täiesti allumatu. Kas peaksin pöörduma psühholoogi poole või leidma enda iga päeva elus alternatiivseid tegevusi, mis annaksid rahu mu kehale ja meelele? Või oleks mõistlik tarbida nõrgatoimelisi tablette ja vaadata, kuidas nende mõjul minu käitumine muutub?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Alkoholile ei - tünnikene peale peo algust näed kuis rahvas Jobukesteks muutub.
Unerežiim korda, piisav uni. Kehaline aktiivsus. Lähedasele hea sõna ja hea tegu, sõbralikkus, rõõmsameelsus.
Pingetest vabanemine, minu Palve.
Vajame tervislikku puhkust: öist rahulikku und, nädalalõpu vabu päevi ning töö-/õpiaasta puhkust, et siis üksmeelel tegutsedes Indiviid, Rahvas ja Riik areneksid
Oluline on une-eelne rituaal – lastele muinasjutud, usklikule unepalve, biblioteraapiline võte jne. Mina olen aastakümneid kasutanud ja ka abivajajatele soovitanud nn Enneti palve esimest osa.
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähtede poole, Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Siis Lõdvestus. Rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevabad (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka vöö piirkond.
Lõdvestub kogu keha! Rahuneb psüühika, rahunevad mõtted.
Tagasi lähteasendisse (püsti asendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma pingetest vabanemine, lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, rõõmsameelselt. Alustan 3-5 korrast.
Leian endale ise sobiva korduste arvu.
Kui armastad, siis hoiad.
Jüri O.-M. Ennet