Mõtlemise teravdamine pärast tööpäeva mürarohkes keskkonnas; tinnituse leevandamine 14.01.24 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Võimalik, et soovin midagi füsioloogiliselt mõeldamatut, aga: kas oskate soovitada mingeid harjutusi, sobivat ravimtaime-teed vmt, mis aitaks teravdada mõtlemist pärast tööpäeva väga mürarikkas keskkonnas?

Töötan metsas, võimsa võsalõikajaga, tavaliselt 4 umbes 1-tunnist sessiooni, kui saag müriseb katkematult. Nende vahel on vast 15-minutised pausid sae tankimiseks. Sae max. müratasemeks on märgitud 117 dB. Kuulmine on kaitstud kõrvaklappidega, ilmselt varsti hangin ühed kõige tugevamad, mis meil kaubandusvõrgust leida võib. Varem olen proovinud ka kõrvaklappide alla panna kõrvatroppe, aga tundus, et see tekitab kõrvavaiku ja kõrvasisest sügelust (mingi infektsioon?) ning kõrvade "lukus" olemist. Sestap loobusin troppidest ja jätkan ainult klappidega.

Jupikaupa töötades olen võsatööga kokku puutunud ca 5 aastat. Tegelikult kohe algul, st 5a tagasi, tekkis kõrvakohin ehk tinnitus, millega olen nüüdseks nö lihtsalt leppinud (algul oli õudne, pidevat seletamatut hirmu tekitav!). Natuke tajun ka kuulmise "tuhmistumist", nt madalamaid sagedusi raadios rääkiva inimhääle puhul ei kuule vahetult pärast tööpäeva justkui päris teravalt, lisaks kipub asjade klõbisemine-kolisemine natuke ärritama, nagu ka laste äkiline kisa või pahandamine jne.

Võsalõikaja puhul on tõdetud ka mootori vibratsiooni mõju töömehele (nn vibratsioonitõbi, white finger syndrome jne). Sellega ei tundu hetkel probleeme olevat (vanasti oli, aga nüüd on parem tehnika kasutusel, mis vibratsiooni natuke summutab).

Kuna olen eluga natuke tupikus, tundub, et praegu peab siiski võsatööd edasi tegema. Varem tegelesin nö vaimutööga ja tajun, et "sügavaid mõtteid" on praegu, võsatöö-perioodil, nagu raskem või ebameeldivam mõelda. Ei taha nagu enam nii sügavalt arutleda filosoofilistel teemadel, keerulisemaid tekste on raskem või tüütum lugeda ja neisse "siseneda" jne. Lihtsalt nagu ei jaksa või ei taha nii, nagu vanasti. Selline suutmatuse või minnalaskmise tunne. Hea uudis on, et paari puhkepäeva järel tundub vaimuteravus siiski tajutavalt tõusvat - aga ikkagi ei tea, kas päris samale tasemele nagu võsatöö-eelsel ajal.

Võimalik, et asi ongi ka selles, et lihtsalt ei tee enam vaimutööd nii palju - aju ei saa samasugust igapäevast "trenni" nagu vanasti.

5a tagasi, kui võsatöödega alustasin, arvasin, et nüüd ongi vaimutööga "kööga", st ei olegi enam väga suuteline selleks. Praegu näib, et päris nii hull lugu ei ole - st võib-olla oleks kuidagi võimalik ikkagi seda mürarikast metsatööd ja vaimutööd tõhusalt kombineerida? Kehale mõjub metsas päev otsa liikumine kahtlemata värskendavalt. Kehas on nagu mingi kergus, aga aju on mürast väsinud.

Niisiis, mu küsimus on, kas oskate minusugusele tinnituse all kannatajale ja mürast väsinud inimesele soovitada mingit igaõhtust ravimtaime-teed või harjutusi, mis võiks mõtlemisteravust tõsta ja enesetunnet parandada?

Olen kunagi regulaarselt tegelenud Vipassana meditatsiooniga, aga pärast võsatööle minekut jäi ka see ajapikku soiku, kuna tinnitus ei võimaldanud varem kogetud sügavatesse meditatsiooni-seisunditesse minna ja nõnda tekkis pettumus.

Psühholoogiliselt tüübilt olen ilmselt pigem stabiilne ja leplik, labiilne või tujukas ei ole. Aga ikkagi teeb kogu see seisund kuidagi kurvaks või õnnetuks.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kaks KUTSEhaigust - vibratsioonitõbi ja kutsealane müratõbi.
Põhjus kõrvaladada-vähendada, uus töökoht vibratsioonivaba ja müravaba.
Ajage kutsehaiguse vormistamise võimalusi.
Relaks-harjutusi on kasulik teha nüüd ja edaspidi.
Üldtervistavad ravitaimed, harjutused on endiselt kiiduväärt, et neid teha.
Psüühika - õige/korralik töö- ja puhkerežiim.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet