Neelamisliigutus tekitab ärevust/paanikat. Eriti SÖÖMISEL liha jne.... 07.12.22 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen 25.aastane noormees. Siin paar päeva tagasi käis AINULT mõte jälle läbi kui kunagi söömise aeg oleks ära lämbunud nüüd igakord neelates on siuke tunne nagu jääks toit ja kõik kurku kinni ja paanikaga joon kiiresti vett, sest tuleb kohe mingi fantaasia ette kus hingata ei saa või läheks valesse auku ja peaks kiirabi kutsuma. AJU GENEREERIB SITTA.... Ühesõnaga täitsa pekkis on. Nüüd pole peaaegu 2 päeva söönud midagi peale Alma vita pudelite jookide ja mõned TUCi küpsised. Täna kolmas päev olen suutnud nüüd banaani endale alla väänata kui see on ka siuke, et isu pole kuid surun ja üritan nagu beebile sööki tehes endale püreestada see suus ära, et läheks niiöelda "libedamalt". Olen täheldanud ka seda, et sissehingamisel nagu kopsud ei saaks täielikult õhku kätte ja tekib siuke poomise tunne. Ma pakun, et tänu sellele kõikidele mõtetele ja asjadele olen ma natuke karile jooksnud ja tekitanud enda ajus mingeid imelikke mõtteid. Lähen reedel samuti perearstile teste tegema ning üritan ka seal neile selgeks teha mis mind vaevab. Olen siin õhtul võtnud youtubeist mingeid higamisharjutusi, et magada saaks ja aju ei genereeriks mingit jama. Siuke tunne on küll, et ärevus on tänu sellele 1000X suurem.. ja segab igasuguseid mõtteid. Kõige imelikum ongi see, et kõht nagu on TÜHi aga ajule ei anna signaali edasi, et dvi nüüd sööma. Kirjutades probleemist saan isegi aru, et tegelikult on see minu mõttemaailmas kinni ja sooviksin kuidagi siuksest asjast eemalduda ja kunagi mitte enam mõelda sellele? Mida soovitate? Psüholoogi juurde saatekirja paluda?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Esiteks toitumine. Püreed on head, supid on head, hoolas mälumine, et toit suus nö püree oleks. Tükid (liha jne) tükeldada väiksemaks enne söömist.
Teiseks. Kuristamine - see ju pikendatud väljahingamine. Väljahingamine rahustab, kuristamine muudab söögitoru ja hingetoru omavahelise funktsioneerimise probleemidevabaks.
Kolmandaks. Apteegi vabamüügist rahustavad teed.
Neljandaks. Koostöö raviarstiga.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet