Vingumürgistus Autor: Hubert Kahn

Vingumürgistus. Vingugaas ehk süsinik(mono)oksiid on värvuseta ja lõhnata, väga mürgine õhust kergem gaas. Organismi satub vingugaasi sissehingatava õhuga. Vingugaas eraldub samuti kopsude kaudu, kusjuures ainult tühine osa oksüdeerub organismis süsihappegaasiks. Süsinikoksiid on tüüpiline veremürk, sest ta ühineb hemoglobiiniga ligemale 200 korda hõlpsamini kui hapnik, moodustades mittelaguneva karboksühemoglobiini. Selle tagajärjel tekib kudedes hapnikuvaegus, mis ongi otsustava tähtsusega vingugaasi- ehk süsinikoksiidimürgistuse kujunemises.

Mürgistuse kergele astmele on iseloomulik peavalu, peapööritus, kohin kõrvades, õhupuudustunne, iiveldus, üldine nõrkus ja apaatsus. Intoksikatsiooni süvenemisel tekib motoorsete keskuste halvatus, kusjuures teadvus säilib, st inimene saab aru tekkinud ohu suurusest, tahab ohtlikust keskkonnast väljuda, kuid ei suuda. Järgneb teadvusekadu. Kui abi saabub kiiresti, siis mürgistusnähud mööduvad ja inimene tervistub täielikult. Kui aga mürgi toime kestab edasi, langeb inimene koomasse, s.o sügavasse teadvusetusse, mis on eluohtlik. 

Esmaabi. Ägeda vingumürgistuse tunnuste ilmnemisel tuleb inimene viivitamatult viia värske õhu kätte, vabastada pigistavatest rõivastest, katta soojalt ning kutsuda kiirabi.

Kuivõrd süsinikoksiid ei anna endast märku ei lõhnaga ega ka muul viisil, tuleb selle mürgi suhtes olla eriti ettevaatlik. Kahjuks on olnud küllalt palju raskeid mürgistusjuhte garaažides, kui autoomanik suleb garaažiukse, kuid ei lülita mootorit välja ja jätkab oma toimetamisi. Väga oluline on ohutusnõuete range täitmine ettevõtetes, kus inimesed puutuvad kokku süsinikoksiidiga. Tähtis on täita ohutusnõudeid olmetingimustes – mitte jätta järelevalveta küdevaid pliite-ahjusid, ka mitte küünlaid, hoiduda suitsetamisest voodis, mitte kiirustada siibrite sulgemisega, vältida tikkude, välgumihklite jms sattumist laste kätte.

Viimaste aastakümnete jooksul on järjest suuremat tähelepanu pööratud süsinikoksiidi suhteliselt väikeste koguste süstemaatilisest sissehingamisest põhjustatud kroonilisele mürgistusele. Selle sümptomiteks on peavalu, peapööritus, unehäired, nõrkustunne, kiire väsimine, lihasevalud, südametegevuse kiirenemine, südamelihase kahjustuse tunnused jm. Süsinikoksiidi kroonilise mürgistuse tüüpiliseks esilekutsujaks on intensiivne suitsetamine.

Nõuanded teemal: Perearst

Lümfisõlm

Avastasin 2 päeva tagasi põses väikese muna, katsudes valus pole selline kõva. Nyyd on veidi väiksemaks läinud. Millega võib tegu olla?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Konkreetset vastust ei saa selle info põhjal anda. Oletama ei hakka.
Pöördu oma perearsti vastuvõtule, kui mure püsib üle 3-4 päeva.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Vereproov.

Kas on korras,või peaks muretsema.CRP

<0.40mg/l<5

Proovinõu ID: 20986655


Tervishoiuasutus: SYNLAB Eesti OÜ(11107913)

Hindamise aeg: 02.12.2022  ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
PAistab olema kerge hemoglobiini langus, e aneemaia. Seda peab arst täpsustama. Põletikuproovid on korras.
Kõhuvalu põhjust sellest analüüsist ei selgu.

Head tevist soovides,
Loe edasi

Vereanalüüs kodus

Kas Tartus on olemas tasuline teenus, et õde tuleb koju ja võtab vereanalüüsi inimeselt, kes kroonilise haiguse tõttu ei saa ise liikuda?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Meie kandis teeb seda pereõde- tuleb kokkulepitud ajal koju, võtab analüüsid, saadame edasi. Tartus ei saa see kehvem olla. Analüüsid määrab ikka arst, vastavalt vajadusele ja põhjendatult. ...

Loe edasi

Ferritiini tase kõrge

Tere,

Pöördun murega..
Ferritiini tase on 320,8 (ref väärtus nt 10.0-204.0).
Saan aru, et tase on normaalsest kõrgem. Millest see tingitud on ja kas ma saan koduste vahenditega ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kindlasti ei põhjusta kõrge ferritiini tase kõhulahtisust. Siin on mingi põhjus, mis tuleb täpsustada- mõne toiduaine talumatus, põletikuline soolehaigus, soole ärritussündroom jm. Pöörduge ...

Loe edasi

Mure

Tere,
ma pesen ilusti seebi ja veega naba, nagu peab. Kuid naba on ikka nii punane? Mind paneb muretsema, kas see paraneb ikka ilusti ära? Et armi ei jääks? Millega ma saaks aidata naba paranemisele ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Seda naba juba nägin. Saialille tinktuur on hea. Ärge muretsege, kõik on hästi. Ootaks u 3 kuusel beebil vastust heliärritusele. Teie perearst on Teie parim tugi ja sõber meditsiiniküsimustes.
Loe edasi

Kulmu üleval olev muhk

Tere!
Mõni aeg tagasi tekkis parema kulmu ülesse valulik muhu taoline asi. Katsudes on valus, iseenesest muhk silma ei paista. Otsimiku pole kuskile ka ära löönud. Millega võib tegu olla? Olen veidi ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Paistab olema väike nahapõletik v follikuliit. Paikselt nt kampriõli kompress, silma ei tohi see sattuda. Vaataks paar päeva. Kui efekt puudub, siis perearst.

Head tervist soovides,
Loe edasi

Moodustis seljal

Parema õla piirkonnas, tekkis koorikuline moodustis. Vahel veritseb, kui dušši all käin ja vahel sügeleb.

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Arvan, et see tasuks kirurgiliselt eemaldada, 3 mm terve naha piiril, nahahaav kinni õmmelda ja saata eemaldatud koeosa histoloogiliseks uuringuks. Mõned perearstid teevad seda protseduuri, ...

Loe edasi

Imiku naba

Mure seoses nabaväädiga. Pesen seebi ja veega, puhastan NaCl-ga, kuid jube punane on ümbert. Imelikku haisu ei tule

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Julgustan, ei leia ohumärke. Hea mõjuga on saialille tinkturiga tupsutamine. Usun, et paari päeva jooksul nabaväädike irdub.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Valge koht igeme all

Tere!

Täna tundsin igeme all valusat punni. Vaatasin ja nägin valget pisikest valuliku punni igeme all. Mis see olla võib? See on tekkinud ilmselt paari päevaga.

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Paistab olema aft, ehk valulik valkjas limaskesta haavandike. Ohutu, möödub 5-7 päevaga, paikselt leevendab Kamistad Gel.

Head tervist soovides,
MAdis Veskimägi

Loe edasi

Tõmbab ja hoiab kõhtu sees

Hommikul on kõht sissetõmbeasendis,nagu vibu...mul ka krooniline gastriit diagnoositud,kuid selliseid sissetõmbeid pole olnud,pidevalt ebamugavustunne kõhu alaosas, manustan ka omeprazoli.Kas doktor oskaks ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Ei hakka oletama. Teie küsimuses on mõned murekohad, mida on vaja täpsustada arsti vastuvõtul, vajalik on ka gastroskoopia.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi