Ärevus ja paanikahood, mille on tinginud viimasel ajal õõvastav sundmõte 07.07.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kõik hakkas pihta mingi 9 kuud tagasi, algasid ärevushäired, sain psühhiaatri poolt välja kirjutatud antidepressandid.. võtsin neid, sain natukene kontrolli alla need, aga tundsin et neist on rohkem kahju kui kasu. Pole 2 kuud neid võtnud, olen maadelnud igapäevast ärevusega, mida olen suutnud kontrolli all hoida. Kuni eelmise laupäevani:

Nimelt:

Nimelt hakkasin mõtlema sellisel õõvastal teemal nagu laste pilastamine, suutsin enda mõtetega end nii kaugele viia, et hakkasin mõtlema, et päris jube oleks, kui ma ise suudan ka kunagi kedagi pilastada vms, see oli nii õudne, mida suudavad õõvastavad mõtted minuga teha… see mõte ei lähe mu peast enam kuhugile ja tunnen, et ei saagi enam sellest mõttest lahti, see nii õõvastav ja karm, tahaks sellest mõttest peast lahti saada, sest see mõte tekitab lakkamatut ärevust ja paanikat.. see on lihtsalt nii ebareaalne, kas teie aitaksite mind sellise murega? Tahaks rahu saada ja lahti sellest jamast.

Suudan aru saada, et ma seda ei tee, aga Mul tekitavad vahepeal sellised situatsioonid nt toon eluliselt ühe näite, et olen naisega kahekesti, siis aju annab signaali, et näpistaksin teda, kuigi tegelikkuses tean, et see ei meeldi talle. Aga see mu aju signaal.

Siis teine näide, elan esimesel korrusel, ja aju annab vahepeal nii totaka signaali, et pean ennem üles jõudma tuppa, kui kordidori uks kinni läheb, samal ajal annan ajule signaali, et kui jõuan siis on hästi ja ei juhtu midagi. Selliseid täiesti absurdseid signaale kohati aju annab.

Või siis kolmas näide, sõidan autoga maanteel ja üks auto sõidab vastu, siis võtan mingise km posti ja sama moodi aju annab signaali, et pean sinna esimesene jõudma kui vastassõitja jnejne.

Ja tavaliselt ma teen ka neid nii nagu aju signaali andnud on..

Mõistan, et see täiesti absurdne käitumismuster ja imelik mõtlemine.

Aga tänu neile näidetele hakkan ka mõtlema selle sama teema puhul, toongi need samad punktid mängu, mida aju edasi annab, selle sama teema puhul võrdluseks, et äkki kunagi võin sama moodi teha, et aju annab signaali seda teha ja nii teen, ma ei pea siin ilmtingimata täieliku pilastamist silmasvaid seda, et katsun last selliselt nagu ei tohiks võimidagi sellist, see tekitab sellist hirmu ja paanikat, iga kord kui sellele mõtlen, tegelikkuses ma tean, et ma seda ei tee, aga just tänu neile võrdlustele hakkan seda kartma, et äkki aju annab sellise signaali jne…

Mõistan, et jutt kindlasti väga keeruline mõista, aga loodan, et natukenegi saate aru kuhu sihin ja mida kardan..

Pole kunagi midagi sellist mõelnud, alates laupäevast täiesti lambi koha pealt..

+ kardan ka seda, et iga kord kui nuud olen lapsi nainud sots meedias voi kaubanduskeskustes, käib see rets õõvastav mõte läbi, et kui jube see oleks ja saan järjekordse paanika ja ärevuse..

Tõesti ma ei taha enam sellele mõelda ja tahaks lahti saada sellest jamast väga!

Ei suuda peast välja saada seda mõtet.

Käisin psühhiaatri vastuvõtul sain diazepaami tabletid ja cipralexi kuuri peale.

Kuidas on võimalik kõigest sellest õõvastavast ja hirmutavast sundmõttest vabaks saada.
Eluisu hakkab kaduma…

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sundmõtted ja -teod vajaksid kergelt arstirohuga aitamist ja siin saab psühhiaater aidata. Väga head arstirohud olemas. Väga head psühhiaatrid on olemas. Psühhiaatriga kohtudes saab ka konkreetsemaid soovitusi anda.
Arstirohi annab 1/10 ja harjutused 9/10 tervenemist.
Terve (tervisest pakatav) keha on inimorganismi vundament, baas nii kehale, vaimule, hingele, sotsiaalsele käitumisele kui ka enesekindlusele.
Seega - kehalised harjutused, treening. Usklikud ütlevad, et Jumala tempel olgu terve.
Enamik psühhiaatrilisi probleeme saab alguse inimese oskamatusest maandada stressi ja reguleerida töö ja puhkeaega.
Enneti palve esimene samm (vt otsinguga) annab abi. Stressist vabastamise harjutused.
Head koostööd psühhiaatriga ja head harjutamist soovides,
Jüri O.-M. Ennet