Sotsiaalärevushäire 04.09.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Mul on probleemid inimestega suhtlemisel ja need on hakanud juba tõsiselt segama nii minu igapäevaelu kui tööd. Erinevad sotsiaalsed olukorrad tekitavad minus ebakindlust ja kerget paanikat (punastamine, higistamine, iiveldus jne.) Tulenevalt sellest olen ma hakanud inimestega suhtlemist vältima ja see omakorda tekitab stressi kuna tegelikult ma tahan suhelda. Olukorrad, kus ma pean viibima tähelepanu keskpunktis tekitavad minus hirmu. Mõnikord ma aga kujutan neid olukordi ise ette ja hirm tekib samuti, mittemillestki. Lisaks muretsen ma palju selle üle, mida teised inimesed minu kohta arvavad ja hakkan tänu sellele ette kujutama, et ma teen kõike valesti või et ma ei meeldi teistele. Tihti tunnen ma ärevust isegi oma parima sõbraga suheldes, kuigi ta on ainuke inimene, kellele ma tahan ja võin kõigest rääkida. Ma isegi väldin oma vendade-õdedega suhtlemist samadel eeltoodud põhjustel. Samas, mõnikord, kuid harva, saan ma isegi võõraste inimestega vabalt suheldud kuid, mõnes teises olukorras sama inimesega kohtudes jooksen ma täiesti kinni (ei julge silma vaadata, väldin pikki vastuseid, ei suuda paigal püsida jne). Minu käest on ka küsitud, et miks ma nii närviline olen minu kehakeele põhjal. Ma ei suuda ennast antud olukordades kontrollida ja mul kaob keskendumisvõime. Ma olen abi saanud alkoholist, kuna see teeb mind teiste inimeste arvamuse suhtes ükskõiksemaks ja mind tänu sellele enesekindlamaks. Siis olen ma hea suhtleja (mulle on seda ka öeldud), kuid alkohol ei saa olla lahendus. Kõik see on hakanud häirima minu igapäevaelu. Kui päeva jooksul oli mingisugune liigselt ebameeldiv kogemus ei saa ma sellest üle. Mul on raskusi magama jäämisega, kuna ma mõtlen sellele pidevalt. Inimest, kellega mul see kogemus esines, hakkan ma vältima või vähemalt proovin seda teha. Tööl aga ei ole see võimalik ja ma olen sunnitud suhtlema. See aga pärsib minu otsustusvõimet ja tänu sellele langeb ka minu töö efektiivsus. Töö nõuab väga palju suhtlemist, aga tänu häirele ei suuda ma sellest mõnu tunda, kuigi ma tean, et see on võimalik (10-st 1-l korral suudan ma sellest üle olla, aga uues olukorras hakkab kõik korduma).
Siinkohal tahaksin ma küsida, kas mul on võimalik sellest häirest lahti saada? Ma lugesin antud häire kohta internetist, täitsin küsimusikke ja leidsin erinevaid ravimeid (antidepressante) selle raviks. Ma ise isiklikult ei usu, et rääkimine mõne psühholoogiga mind aitab. Kas perearst saab mulle nende nähtude puhul ravimeid välja kirjutada või pean ma külastama erialaarsti?

Jään Teie vastust ootama
Kõike head soovides
A.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Alkoholile - Ei, spotlikule-tervislikule eluviisile - Ja.
Ärevushäiretega seonduvaid soovitusi harjutuste, psühhoregulatsiooni jms. suhtes saate kohe tegema hakata - vt. varasemaid.
Ravimi vajadus/mittevajadus selgub psühhiaatri vastuvõtul.
Psühhiaatri vastuvõtul saate kindlust ja selgust diagnoosi osas.
Harjutused kohe, psühhiaatri jutule esimesel võimalusel.
Probleemidel on lahendused olemas! Kõik saab korda!
Jüri O.-M. Ennet