Liighigistamine,ärevushäire 23.05.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Probleem on juba suur. Higistan üle keha nagu hull. Isegi voodis lihtsalt pikali olles higistan, tunnen, et kuumalained käivad üle keha. Eriti higistavad tagumik ja jalad. Nimmevalud on sammuti. Ei taha enam väga väljas ka kuskil käia kuna higistan meeletult. Perearsti juures kõik analüüsid tehtud, seljast pildid tehtud(röntgen, mrt), kõik on korras. Probleemid hakkasid sellest, et tarvitasin narkootikume mõnda aega. Need probleemid kestnud üle aasta umbes ja aina hullemaks läind. Kas oskaksite midagi soovitada? Kuhu pöörduda? Meestearsti juurde juba aeg kirjas, et seal ka analüüsid teha. Kas peaks pöörduma veel neuroloogi juurde või kohe psühhiaatri poole?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Narkootikumiga lõite tavalise regulatsioonisüsteemi veidi sassi, ja see väljendub praegu ärevushäirena, väljendub vegetatiivse reaktsioonina - higistamisena.
2) Alustame sellest, et apteegi vabamüügist ostate Melatoniini ja võtate seda õhtul tunnikene enne uinumist. Samal ajal teete ka minu Palve-harjutust (vt Enneti Palve esimene samm). Nii hakkame kujundama uut tingitud refleksi e tingitust,
Pavlov-Enneti tingitust (nüüd jääb hästi meelde, kodus harjutades panete oma nime). Ivan Pavlov andis koerale iga päev liha ja pani lambikese samaaegselt põlema ja nii kuu-poolteist. Siis ühel päeval enam liha ei andnud, pani lambikese põlema ja kutsul ila jooksis nii, nagu oleks saanud liha. Teada tuntud Pavlovi refleks. Pavlov sai selle eest Nobeli preemia.

Minu tingitus e rituaali kujundamine: Rohi-harjutus (rohu võtmise järgselt teha minu Palve esimest sammu). Rohu toime ja harjutuse toime tugevdavad teineteist, toime tugevneb). Nüüd rohi-harjutus, rohi-harjutus /liha-lamp, /rohi-harjutus... Siis ühel päeval enam rohtu ei võta /liha ei anna/, harjutust tehes nüüd organism töötab Nagu oleks saanud ka rohtu! Harjutuse toimele lisandub rohu poolt tekitatatud tingituse toime. Nii tekitame endale tingitud refleksi e Tingituse e. Positiivselt toimiva rituaali. See on v.hästi toimiv.
3) Harjutust (Palveharjutust) teha ka päeval.
4) Juua mineraalvett (eriti hea on Borjomi), saab mineraale, mis higistamisega erituvad.
5) Teha vahelduvat dušši: soe-jahe, soe-jahe, kuum-külm jne (Mõnuga, mõnus peab olema. Peale selle kareda rätikuga kuivataine-hõõrumine.
6) Kord nädalas saun (saunamütsike peas, et "ajud ei soojeneks liigselt" ning käterätiga katta-kaitsta testised-munandid, et "keedumunasid ei tekiks").
7) Suvi, meri jne.
8) Õige riietus - mis imab niiskuse ja mida saate päeval paar korda vahetada (kuivi selga panna).
Kannatlikkust, kõik saab korda!
Jüri O.-M. Ennet