Mida teha? 16.06.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen noor tüdruk, kes otsustas paar aastat tagasi oma elu sõna otseses mõttes muuta. Vajalikud motiveerivad inimesed olid mu kõrval ja ma olen praeguseks täiesti teine inimene, kui olin 2-3 aastat tagasi, olen uhke enda üle.
Kahjuks aga on nüüd probleem minu ja koduste vahel. Mõtlen alati pärast tüli nendega, et olen ise samamoodi selles süüdi..,aga ei tea mida teha.
Minu jaoks on alati olnud oluline see, et mu kõrval oleksid sõbrad, kellele saan toetuda, sest pakun ise ka neile samasugust tuge - miks nii olulised? Sest viimasel ajal pole ma kodust mitte kunagi saanud motiveerivaid sõnu nagu nendeks võib olla näiteks: tahan, et sul oleks kõik hästi või usun sinusse jne. Aga kahjuks on mul põhimõtteliselt on ära võetud luba õue minna..
Ma ei ütleks, et mu koduseid ei huvitaks, mis teen, aga mingisugust suur huvi ka kahjuks pole... olen väga kurb.
Ma tahan oma elu elada väga värviliselt ja seiklusterohkelt, aga juba praegu tundub, et algava suve pean veetma koduseinte vahel..., mitte et sellest midagi väga hullu oleks..ei! Ma lihtsalt tahan, et minu ja mu koduste suhted oleksid väga palju paremad, et ma saaks kurva tujuga kööki minnes ka näiteks ema õla najal nutta (pole kunagi midagi sellist teinud). Ma tahan talle kõigest rääkida..aga ma ei julge seda lihtsalt teha... mida ma talle ütlema peaks? Ta ei kuula.
Üldiselt olen vägagi hea õpilane, kooli kõrvalt suudan tegeleda ka palju muuga ja saan sealgi kiita.
Ma tahan, et mu vanemad mind usaldaks, et nad oleksid huvitatud minu mõtetest ja ideetest ja, mis peamine, et ma ei peaks nende eest midagi varjama...- mida teha?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Oled tubli, et end paremaks ja tublimaks kujundasid ning harjutasid. Mida varem sa endale ideaale ning eesmärke sead, seda parem.
Lapsevanemad -isa ja ema- soovivad ka sulle kõige paremat ning selle tõttu tuleb neid keelamisi ja raamidesse panemisi, et sa noorena elus liiga rängalt õppetunde ei saaks.
Mis puutub kiidusõnadesse, siis selles valdkonnas on Eestirahvas küll suures osas kõnevõimetu, aga see ei tähenda, et nad sulle südames ja oma igapäevategudes parimat ei soovi. Kindlasti soovivad.
Kiida ennast ise iga päev ja tehtud toimingute pärast. Nii suureneb usk endasse, eneseusk. Seda me vajamegi, aga esimesel etapil ootame kõrvalt (emalt, isalt, sõpradelt jne) kiidusõnu, toetust, tuge, turvatunnet, sest eneseusust jääb veidi väheks.

Näita seda kirja oma emale ning küsi, et mida sina, ema, sellele tublile tütarlapsele soovitaksid.
Ja see tubli tütarlaps annab emale ka omapoolsetest ootustest teada.
Nii see pereelu paremaks läheb, koosmeel kasvab, kindlustunne tugevneb.
Ema ja isa armastavad sind, elavad sinu hea käekäigu nimel, pingutavad tööl, on aegajalt seetõttu väsinud ja närvilised. Aga sind nad ikkagi hoiavad, soovivad sulle parimat.
Kiida sina neidki, aida jõukohaselt...Koosmeel ja vastastikune heasoovlikkus toob hingerahu.
Leia oma eesmärgid ja arene edasi selles sihis!
Oled tubli, tublid on ka sinu Vanemad!

Näita seda kirja oma emale ning küsi...
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet