Pikaaegne diasepaami turvaline kasutus 10.11.21 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Pöördun teie kui oma ala spetsialisti poole järgmise teemaga. 
Seostub see ravivõtetega, mida harrastatakse. Nimelt olen saanud diagnoosi sotsiaalärevuse osas. Olen 35-aastane, vähemal või suuremal määral sellega terve elu maadelnud. Ravimeetode on olnud erinevaid, nii kognitiivne käitumuslik teraapia, füüsiline liigutamine kui farmakoloogiline. Et oma seisundit konkretiseerida-selgitada, siis see avaldub niiöelda düsfooriana, mida kogen inimestega rääkides. Düsfooria põhjuseks on eelkõige kogelus. Mainin lisaks, et kõnega tegelemine on minu jaoks üks igapäeva osa ehk nii nagu ka arstid räägivad, peab inimene ka iseenda mõttemaailma ja harjumustega tegelema. Hea meelega. Et oma ärevust, düsfooriat rohkem kontrolli alla saada, olen katsetanud koostöös psühhiaatriga erinevaid ravimeid. Läbi on käidud terve nimekiri rohte, alustan otsast: 3 SSRI’d, 1 SNRI, pregabalin, salymbra. Eesmärk on olnud, nagu öeldud, ärevust maha saada, paraku on olnud iga ühega neist mingi teatud kõrvaltoime, mis ei ole lubanud ravimit jätkusuutlikuks hinnata. Kõrvaltõimed on eelkõige seotud apaatsuse, mõttelaiskusega, motivatsioonilangusega. Ehk minu järeldus on see, et need SSRI/SNRI tüüpi ravimid teevad mulle isiklikult pigem rohkem kahju kui kasu pikas perspektiivis, tulenevalt isiksusest ja ootustest elu üle. Oleme pidanud juurde lisama raviskeemile mõne stimuleeriva ravimi - näiteks bupropioni, atomoksetiini, concerta. Paraku nendest kombinatsioonidest ei ole püsima jäänud ükski. Varasemast ajast on perearst korra kirjutanud diazepami seoses paanikahäire taolise olukorraga elus. Viimane kord, kui psühhiaatri juures vastuvõtul käisin ja tagasisidet andsin, siis tuli jutuks minupoolse ideena diazepaami kasutus. Eelkõige pikaaegne, "jätkusuutlik" kasutus. Paraku me sel teemal kaugemale ei jõunud, kuna ta laitis mõtte kohe maha. Ma teadvustan, et on ravimeid, mis tekitavad sõltuvust, ma teadvustan, et inimesed ei pruugi sõltuvustest aru saada. Samas ma tunnistan tagantjärgi, et see periood, kui ma olin ainult diasepaami kuuril 5mg 2x päevas, oli elukvaliteet hea ning puudusid need ebameeldivad kõrvaltoimed, mis on uuematel, eelpool nimetatud ravimitel. Minu küsimus teile oleks, et mis on need argumendid, mis räägivad diasepaami pikaaegse kasutamise poolt? Kas see sõltub inimtüübist, kes suudab oma doosi hoida sellisel tasemel, mis on arst talle ette kirjutanud, vajadusel aastaid? Ma tahan teadvustada mis on võimalikud riskid ja võimalusel koostöös arstiga neid riske võtta/juhtida. Kas üleüldse on võimalik säilitada taoline madal annus pikaaegselt? Kas teil on positiivseid näiteid taolisest raviskeemist? Mis on võimalikud ohud? Kui inimene ennast hästi tunneb diasepaamiga ning arst peab seda sõltuvuseks, siis mis see sõltuvus õigupoolest on? Illustreerin seda näitega, et kui inimesele on määratud vererõhurohi või kannab prille ning kui ta ühel hetkel nendest loobub, siis tal on halb olla. Kas siis on tegemist sõltuvusega, et inimene tahab prille edasi kanda või vererõhurohtu saada? 
Järgmine visiit on kuu aja pärast. Seetõttu olen tänulik, kui saan teada teie mõtteid, kuidas olukorda endale või arstile selgitada.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Rispen on hea väikeses annuses - nagu katalüsaator tervise rajal.
1) Alustuseks 0,5 mg (tabletid on 1mg, sellest siis 1/2) õhtul. Endale sobilik kellaaeg selgub paari-kolme päeva jooksul.
2) Minu Palve-harjutus, esimene samm (vt varasemad) rahustab, maandab pingeid.
3) Nüüd algab Tingituse kujundamine - õhtul Rispeni võtmise ajal tuleb Palve-harjutust teha. Kui nii kuu-poolteist teha, siis ravimi annust vähendada, Palve-harjutus ikka jätkata. Seega organism saab nii Harjutuse kui ka ravimi positiivset toimet.
Kui nüüd paari nädala pärast ravi täiesti ära jääb, siis harjutust tehas organism reageerin nii, nagu oleks saanud ka Rispeni. See on Pavlov. -Enneti refleks e. tingitus. Pavlovil Liha-lamp, liha-lamp...kui siis poolteise-kahe kuu pärast liha kutsale ei anna, lambi süütamisel koeral ila jookseb nagu oleks saanud liha.
Meil: ravim-harjutus, ravim-harjutus....kui ravimit enam ei saa, siis organism lisaks Harjutuse toimele reageerib, nagu oleks saanud ka Rispeni.
4) Nüüd võite sellele Tingitusele enda nime anda.
5) vt ka varasemaid mõtteid, kasulikke tegemisi.
Head harjutamist, Tingituse kujundamist.
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Enesetapp

Kui võtan 60 xanaxit ja 3 kuu jagu vererõhu tablette ja unerohte kuu jagu ja jne,kas saan ennast nii ära tappa. Võtaks diasepaami pudeli,ja siis valukad,rahustid ja,kui juba unekas tulemas,siis vererõhu ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Minge nüüd ja kohe Psühhiaatriakliiniku valvetuppa ja rääkige see lugu neile ära.
Kui täna mingil tingimusel ei saa, siis homme.

Närvid on paljudel krussis,
mitmete poliitikute ...

Loe edasi

Kas trihhotillomaania?

Nooremana algkoolis käijes hoidsin palju omaette ja teine kord kooliski ei läinud nii hästi. Võimalik, et tekkis väiksrmat sorti stress ja kaasa aitas ka aegunud ripsmedušši kasutus. Lõpuks hakkasid ripsmed ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Mõttekäik teil õige.
Kõik rahustavad harjutused tulevad kasuks. Alustaksin juuste harjamisest massaaži-juusteharjaga.
Näo loputamine leige veega ja siis õrnalt kuivatamine-tupsutamine.
Loe edasi

Vajaks nõu ravimi võtmise kohta

Tere!

Alguses, kui mul tekkisid kevadel paanikahood, hakkasin ma võtma rahusteid. Kõigepealt alprasolaami ja hiljem diasepaami. Alguses mõjusid nad hästi, aga lõppkokkuvõttes külvasid nad ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ketipinori annus sobib. Teisi ravimeid järjekindlalt vähendada. Sport jm tervislik eluviis püsigu.Usk endasse ja tahe, et asi võiduka lõpuni viia.
Oma raviarstiga koostöö.
Andke edusammudest ...

Loe edasi

Risperdal

Tere!
Mulle andis Seewaldi arst yhe lehe rohtu nimega Risperdal 2mg. Internetist ma selle kohta infot ei leia. Mis rohi see on ja mille vastu seda tarvitatakse?
Ette tänades Klaudia

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Rispen, Rispolept, Risperidon jt. risperidooni sisaldavad ravimid on neuroleptikumid, s.o. mõjutavad tunnetamist, aistingute ja tajude häireid või siis mõtlemisega seotud häireid. Ravimi kasutus on väga ...

Loe edasi

küsimus

ma olen 25a naisterahvas ja mul on hirmus suur kartus, nimelt kardan,et süda hakkab valutama vöi jääb haigeks.Ma vötan juba üle kuuaja tepresante, kuid mötted on ikka samad ja samad,kuipalju ma ka ei ürita, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Valokordiin-diasepaami tilgad on head - kaob pinge, kaob mure, kaob vaev!
Siis saab ka harjutusi tegema hakata ja igapäevaelu toimingutest suurt rõõmu tunda.
Ususõdades me ju ei osale. Naftajagamise ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: