Mure lapsega 06.04.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on suur probleem seoses minu lapsega. Nimelt on laps võib väga kergesti ärrituda ning kui talle midagi ei meeldi, siis läheb kätega külge oma nooremale õele. Ta tunneb end pidevalt alavääristatuna, ta toob põhjuseks, et tema eest ei hoolitseta nii palju kui teiste eest. Ometi tema saab kõige rohkem tähelepanu. Olen näinud, et lapsel on peale kooli masendus ning olen küsinud mis tal juhtus, kuid ta ei soovi rääkida oma probleemidest ning elab neid vägivaldselt teiste pereliikmete peal välja. Ütleb halvasti, paugutab ustega, tuleb kallale, loobib asju jne. Kuna ta oma muredest ja ka probleemidest ei räägi, siis soovitasin talle koos minna psühhiaatri juurde. Ta keeldus sellest kategooriliselt ning alati kui selle teema tõstatasin, siis hakkas ta märatsema. Ma ei tea enam, mida sellises olukorras peale hakata. Last ei taha ka sundida vastu tema tahtmist, aga ta ajab kedagi, kellele oma muredest rääkida ning nendele ka lahendust pakkuda. Teised pereliikmed ei taha elada enam perega koos, kuna probleemne laps on territooriumi hõivanud ning ähvardab ja soovitab neil minema kolida.

Vastust oodates
Mures lapsevanem

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Kooliõpetajate rääkida - nende tähelepanekud ja soovitused.
2) Korralik ja vajaliku kestvusega uneaeg. Une-eelsed rahustavad rituaalid, rahustamine, kiitmine.
3) Minu Palve teine samm, nädal-kaks eelnevalt teha esimest sammu.

Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutus-Sirutus.
Ringutan-sirutan end Taevatähe e. Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht).
Käed ringutades üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole. Ringutan õndsalt.
Siis Lõdvestus.
Rahulikult lõdvestav painutus alla varvaste suunas, kael-õlad on pingevabad (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka vööpiirkond.
Lõdvestub kogu keha! Lõdvestun.
Tagasi lähteasendisse (püsti asendisse): “rullin end rahulikult püsti, sirutan end sirgu."
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma lõdvestumine ja hingeelu rahustamine, aju verevarustuse parandamine, mälu parandamine, enesekindluse tugevdamine.
Palveharjutust teen rahulikult, õndsalt. Alusta 3-5-7 korrast.
Leia endale ise sobiva korduste arv ja tee mitu korda päevas. Kindlasti õhtul enne und.
Teine PALVE – Tühjenemine-Vabanemine Murest
e. Negatiivsest
Ringutan-sirutan end. Mõttes võtan oma südamesopist konkreetse,
mind vaevava mure peopesade vahele.
Toon peopesad koos mõtte-murega aeglaselt ülalt alla, maani ja samal ajal
kujutlen, et minu keha tühjeneb-vabaneb nimetatud murest.
Keha vabaneb häirest!
Samas ütlen mantrat e. sisendust: “Mi-nu ni-mi on .. ...! Va-ba-nen ......st (nt hirmust).”
Enne käte mahapanemist lõdvestan kaela-õlad-vööpiirkonna, kogu keha ja
Negatiivne saabki “maandatud”!
Harjutuse puhul on oluline:
1) piltlik kujutlus; 2) mantra e. sisenduslause mõttes ütlemine;
3) lõdvestumine ning rahunemine.
Rahulikult tagasi püsti asendisse. Tee 3..5 korda - enesetunde järgi.
Head harjutamist.
Jüri O.-M. Ennet