Ferratiin ja hemoglobiin 13.03.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Juba pikemat aega enesetunne kehv (pidev väsimus, jõuetus, igspärvane ja pidev pearinglus, tiheda peavalud, rindkeres pistab) ning seoses sellega lasin teha analüüsid. Analüüside tulemuaeks oli hemoglobiini näitaja 101g/l, MCV 75.8 fl, MCH 23.5, MCHC 310 g/l, MPV 8.5 fl, PDW 8.4 fl. Ferratiini näitaja 4.5.
Ei saa öelda, et menstruatsioon oleks vererohke (ei ole rase ega imetav ema). 2021 oktoobrikuus oli hemoglobiini näitaja normis (analüüs sai tehtud menstruatsiooni lõpus ning näitaja oli 125).
Kas praegused näitajad kehvad, millest see võib olla tingitud ning milliseid lisa analüüse oleks veel vaja teha, milliseid rohtusid soovitate?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Ferritiini ehk raua depoovalgu tase on madal, see on üks kehvveresuse tundlikum näitaja, mis langeb enne, kui hemoglobiini tase. Samas on MCV tase normis. Asjad on keerukad, konkreetset ravi ei saa ma kuidagi soovitada. Teie perearst uurib Teid põhjalikult, täpsustab paljusid pisiasju. Soovitan ka teha hematoloogi ehk verearstiga e konsultatsiooni. Eelduseks on aga sisuline läbivaatus ja uuringud perearsti poolt. Vastus saabub mõne päevaga, vajadusel kutsutakse Teid hematoloogi vastuvõtule. Vaid nii on võimalik leida probleemile tõenduspõhine selgitus ja ravi.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi