Seedehäired 23.01.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Kirjutan Teile seoses oma murega seedimise osas. Nimelt avastasin ligikaudu kuu aega tagasi endal linaluu-ussid ning perearst kirjutas välja Vermoxit, ravim mõjus ja sügelus kadus. 2 nädala möödudes võtsin veel ühe tableti. Nüüd kuu aega hiljem hakkas pärak jälle sügelema ja kuna tunne oli sama, mis ussidega, siis sai Vermoxit võetud, kuid mõju puudus. Tagumik ikka sügeleb hirmsasti - vahel ka päevasel ajal või hommikuti. Kõht on kinni ja roojan mõned korrad nädalas, väljaheide on vähene ja tükkis ning väljaheites esineb lima. Olen proovinud probleemi leevendada probiootikumide kuuriga, kuid ka seda tulemusteta. Sügelus on tugevam peale roojamist. Millega võib tegu olla?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tõenäoliselt on tegemist stressist ja ühekülgsest toitumisest tingitud kõhukinnisusega. Arst võiks uurida Teiepärakut ja teha ka ussimunade proovi. Kõva kaka võib ise kriipida limaskesta ja nii teha vaevusi. Selle leevenduseks on mitmed küünlad ja salvid.
Siin on minu varasemad kõhukinnisuse soovitused:
Kõhukinnisus on tänapäeva elustiilijuures kahjuks sage probleem. On naljatamisi öeldud, et inimesel arenenud ühiskonnast on alati kaasas kaks ravimit: aspiriin palaviku ja valu vastu ja lahtisti kõhukinnisuse vastu. Kõhutegevus ja sooletühjendamine on vägagi individuaalne, on öeldud et norm on väga varieeruv, alates 2 korrast päevas kuni 2 korrani nädalas.
Esimene arstlik küsimus oleks selline: kaua on kestnud kõhukinnisus: nädal-kuu-aasta-10 aastat-kogu elu. Siinkohal on võimalik anda soovitusi vaid kõhukinnisuse osas, mis on inimesele omane pikemat aega, sisuliselt kogu elu. Teistel puhkudel tuleb kindlasti konsulteerida arstiga, vajadusel teha ka mõned uuringud.
MÕNED SOOVITUSED
1. Toit peab sisaldama piisavalt orgaanilist kiudainet, so seedetreakti läbimisel peab sellest midagi järgi jääma, mis moodustaks väljaheite massi. Rafineeritud toiduained: valged pagaritoted, pasteedid, piimatooted kipuvad nii imenduma soolestikus, et välja suurt midagi tulla ei saa ja ongi vaevus käes
Soovitan hommikusöögiks täisteraleib, neljaviljapuder, kliilisandiga puder, toorsalat, paar õuna või banaan. Lõunasöögiks aedviljasupp, prae juurde taldrikumudeli järgi 1/3 taldrikusst toorsalatit ja 1/3 kartulit, siis liha mingil kujul( kotlett, shnitsel, viiner jm). Õhtusöögiks jälle paatr täisteravõileiba.
2. Toit peab sisaldama pisavalt vett. Mineraalvesi klaas hommikuks, paar klaasi lõunasöögiks ja söögivaheaegadelgi 2-3 klaasi. Saame päevaseks koguseks umbes 1 liiter. See peaks muutuma kohe harjumuseks
3. Liikumine. Suurepärane "lahtisti" on rahulikus tempos sörkjooks. Soov sooletühjendamiseks tekib tavaliselt juba 10-15 minuti pärast. Liikumine nimelt stimuleerib soole tegevust.
4. Abi on ka teadlikust "potitrennist". Kõige parem oleks, kui inimene tühjendab soole kohe peale hommikusööki. Ega midagi, tuleb minna WC sse ja proovida. Isegi kui midagi ei tule esimestel nädalatel, kujuneb umbes 1-3 kuu vältel välja refleks soole tühjendamiseks. Olen soovitanud oma patsientidele ka hommikust sörkjooksu ja eeltoodud toidusoovitusi. Jooksult tulles külastada WC d ja järgneb mõnus sooletühjendamine. Kui on viitsimist, siis võiks ka pidada päevikut, kuhu kirja panna oma söök, liikumine ja tulemus WCs.
Andsin üldised soovitused. Meeles peab pidama seda, et tulemust ei ootaks juba 2 päeva pärast, hea kui sooletegevus muutub paremkas 2-3 kuuga. See on tegelikult raske saavutada, kuna on vaja muuta väga paljut: söömis ja liikumisharjumust, mis on ühe inimese juures kõige vaevalisemalt mõjutatavad tegevused.
Edu ja head tervist soovides Madis Veskimägi