Helicobacter Pylori IgG 20.05.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Mitu aastat tagasi hakkasid mul maokaebused, mis ilmnesid kevaditi. Perearst kirjutas välja omeprasooli, sõin seda ja kaebused kadusid. Kord suunati ka gastroenteroloogi juurde, kes suunas omakorda mõõka neelama. Olin kindel, et nad võtavad protseduuri käigus ka helicobacteri proovi, aga ei võtnud! Kõik oli korras, aga kui mainisin, et tahaks ikka ka helicobakterit uurida, siis võeti lõpuks vereproov. Vereproovist ilmnes, et bakter on olemas. Sain ravi. Omal initsiatiivil tegin hiljem teise (tasulise) arsti uuesti vereproovi, et olla kindel, kas ravi ikka mõjus. Vereproov näitas taas kord helicobakteri olemasolu. Tegin taas läbi antibiootikumi ravi. Nüüd, jälle aasta või paar hiljem läksin taas vereproovi tegema, kuna kevadel jälle magu andis ennast tunda. Saadan teile selle vereproovi (tehtud 23.04.2012) tulemused: Helicobacter pylori IgG tulemus on suurem 8.00 U/ml. Ref väärtus on suurem 0.9. Küsisin arstilt, et kas mul on lootust kunagi ka sellest bakterist lahti saada? Ta vastas, et on küll ja määras ravi: Omeprolool 20 mg 1 x päevas, Amoxillin 1000 mg (30 tabletti) 2 x päevas ja Metronidazol 500 mg (30 tabletti) 2 x päevas. Perearsti juurde ei ole jõudnud minna alternatiivset arvamust küsima, aga telefonitsi andis ta kiiruga mõista, et vereproovis jääbki IgG vist üle normi näitama. Küsimus Teile: mis asi on üldse IgG? Kui teaksin, et see ei näita bakteri hetkeseisu organismis, siis jätaksin tugeva ja kurnava antibiootikumiravi pooleli. Üks on kindel - mõõka ei tahaks minna helicobakteri hetkeseisu pärast minna neelama. Loodaks vereanalüüsile, aga erinevad arstid räägivad IgG suhtes erinevat juttu .... Äkki IgG ligi 8 korda üle normi näit ei kajastagi hetkeseisu, vaid mineviku seisu ja minu praegu käsilolev ravi on üleliigne?

Tänan ette arvamuse eest.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Inimorganism toodab võitluseks bakteritega erinevaid antikehasid. Kui ontegemist ägeda nakkusega, siis valmivad esmalt IgM nimelised antikehad, haigusest võitu saades need kaovad verest. Samal ajal algab teist sorti antikehade teke, need ongi IgG antikehad. Need jäävad üldjuhul kogu eluks püsima, näidates läbipõetud nakkust.
Teie uurimisel on kenasti võetud vereproov, see näitab IgG tõusu, mis omakorda on tunnistus sellest, et Teie organismil on olnud kokkupuude Helicobacter pyloriga. Kuid ei saa öelda, kas tegemist on ägeda haiguse, bakteri kandlusega või kunagi põetud infektsiooniga. Muidugi oleks olnud tore, kui oleks proov võetud mao limaskestast, kuid selle nimel uut rasket uuringut teha pole mõtet. Kuid meditsiinil on pakkuda haiget säästvamad uuringud- H pylori määramine väljaheitest vastava analüüsiga või bakteri eleutegevuskõrvalprodukti määramine väljahingatavast õhust. Oma töös ma kasutan väga palju H pylori määramist väljaheitest ja samast materjalist määran ka peitvere olemasolu. Nii on võimalik sageli säästa patsienti vaevalisest uuringust ja määrata põhjendatud ravi. Peale ravi lõppu on võimalik analüüsi korrata ja venduda tulemuslikus ravis. Küllap peaksite oma kandis uurima neid võimalusi h pylori määramiseks. Kuid sageli määratakse igaks juhuks kolmikravi, st omeprazol ja 2 antibiootikumi ( tavaliselt amoksitsilliin-klaritromütsiin). Kui ravimid on määratud, siis soovitaks selle ravikuuri läbi teha. Nii on võimalik saavutada täielik tervenemine.
Loodan, et sain veidi selgust tuua.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi