Magu ja selle tervis 01.04.21 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Kaks aastat tagasi sai läbi tehtud helikobakteri kolmikravi. Sümptomid olid igapäevane kõhulahtisus (maos ei tundnud midagi), kuigi gastroskoopial leiti pinnagastriit vms. Pärast ravi oli roojaproov negatiivne.

Nüüd on paar aastat möödunud ja tunnen sagedasti gaase, raskustunnet vahel ülakõhus. Lasin teha Synlabis kõrvetiste paketi ja tulemused olid sellised:
Gastriin-17 ...<1.0 pmol/l (1 - 7 pmol/l)
Pepsinogeen I 34.9 µg/l (30 - 160 µg/l)
Pepsinogeen II 4.6 µg/l (3 - 15 µg/l)
Helicobacter pylori IgG 25.2 EIU (< 30 EIU)
Pepsinogeen I/pepsinogeen II 7.59 (3 – 20)

Pisut olen murelik, et mõlemad pepsinogeenid on siiski alumises otsas, kuigi veel normi piires. Gastriin-17 on aga päris madal, alla 1.
Mida see võib minu jaoks tähendada? Miks on gastriin nii madal? Kas mao üle- või alahappesus?
Kardan väga maovähki, sest suguvõsas on seda ka esinenud.

Tervitades

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Esmalt vabandan, Teie küsimus jõudis minuni mitmekuise hilinemisega. Loodan, et tänaseks on Teie mure lahenenud, kuid vastan siiski.
Julgen oletada, et Teil on kujunemas levinud maoprobleem- krooniline atroofiline gastriit.

Teie perearst hindab olukorda, määrab ravi, vajadusel korraldab täiendavad uuringud, konsultatsioonid.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi