Endometrioosi kahtlus 02.06.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 31a. naine, rasedust ei ole olnud, kuid see soov on 1-2 aasta jooksul. Alates teismeeast olen pidanud kannatama piinavate menstruatsioonivalude käes. 20-aastaselt kirjutas arst välja Yaz pillid, endometrioosi kohta arst midagi tookord ei rääkinud. Kuna Yaz pillidega tekkisid erinevad kõrvalnähud (peavalud, iiveldus jm), lõpetasin nende võtmise. Päevad koos meeletute valudega tulid tagasi 1,5 a pärast pillide lõpetamist. Seejärel olen hakkanud ise uurima endometrioosi kohta, kuna mul esinevad järgnevad sümpotmid: päevade eel ja ajal tugevad valud alakõhus, mis tungivad ka jalgadesse, põieprobleemid (vajadus käia tihti tualetis); esineb kõhulahtisus kui menstruatsioon algab ning ka menstruatsiooni ajal; esineb kõhupuhitus, pidev väsimus. Menstruatsioonivaludega kaasneb tihti ka palavik. Viimase kolme kuu jooksul olen käinud kahe günekoloogi vastuvõtul, kuna enam ei jaksa valu kannatada ning soovin teada mis on minu tugevate valude põhjus. Mõlemad arstid on teinud ultraheli ning günekoloogilised vaatlused. Esimene arst ütles, et suure tõenäosusega on mul endometrioos ning kirjutas raviks välja Cerazette tabletid. Kuna ma ei soovi taaskord hakata hormoonseid ravimeid võtma, soovisin saada ka teise arsti arvamust. Teine arst aga ütles peale ultraheli ning günekoloogilist vaatlust, et tema endometrioosi ei tuvasta. Samas ei osanud ta põhjendada ka minu meeletuid valusid, mis menstruatsiooniga kaasnevad. Küll aga tuvastas arst ultrahelis polüüpi (6x9 mm), millega ta suunas mind haiglasse seda eemaldama.Arsti sõnul polüüp aga selliseid menstruatsioonivalusid ei põhjusta. Seega ei ole ma ikkagi teadlik mis on minu suurte valude põhjus. Samuti soovitas arst ``Mirenat`` paigaldamist, kuna see võib aidata valude puhul. Olen ise lugenud et ultraheli ei pruugi tuvastada endometrioosi ning esmalt on soovitatud teha ka MRT (magnetuuring), mis ehk võimaldada näha endometrioosi. Kuna mul esinevad enamus endometrioosi sümpomid, siis minu kahtlus selle haiguse puhul kahjuks jääb. Arst ei näinud aga magnetuuringuks vajalikuks, kuid lausus, et kui soovin võin selle eest ise tasuda ning MRT-s ära käia. Tean, et laparoskoopia on ainuke viis, mis 100 % näitaks endometrioosi.
Elan ja töötan Soomes, kuid olen valmis tulema ka Eestisse arsti vastuvõtule ja ravile, et saada teada oma menstruatsioonivalude põhjus.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 31-aastane

Minu erihuviks ongi sugulisel teel levivad haigused ja viljatu paarisuhte uuringud, kus sageli tuleb välja põhjuseks endometrioos. Endometrioosi saab avastada ja kinnitada vaid plaanilise diagnostilise laparoskoopia käigus. Soovitan tulla vastuvõtule, broneerida ise sobiv aeg, siis annan saatekirja operatsioonieelseks nõustamiseks ja laparoskoopiaks.

G.Litter M.D.
naistearrst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7