Pap test ja endometrioos. 25.12.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Mul on mitu muret.
Pap testi vastus:
Hpv Rna 16 positiivne
Materjal võetud emakakaelast. Proov on adekvaatne.Lameepiteeli pindmise ja vahekihi rakud. Lameepiteeli süvakihi rakud.Tugevalt düsplastilised lameepiteeli rakud. Düsplastilised metaplastilised lameepiteeli rakud.Esinevad endotservikaalsete rakkude kogumikud.22725004 ((HSIL) Lamerakuline intraepiteliaalne lesioon. high-grade)

Enne pap-testi tehtud ka ultraheli, kus arst kahtlustab endometrioosi.
Emakas 63,1 x 42,7 x 44,5 mm. Endom. ühtlane 7,1 mm. Vaba vedelikku kõhukoopas ei ole. Vasak ov. 20,2 x 20,4 mm, parem ov. ei visualiseeri. Kokkuvõte: Väikses vaagnas varikoosselt veresooned. Müomeetriumis viided endometrioosile. Kahtlus endometrioosile.

Laparoskoopia aja sain veebruariks pap-testi vastuse kohta pole arst ühendust veel võtnud. Menstruatsioon pole alanud natuke üle kuu aja juba. Enne olid vererohked päevad ja ebakorrapärased, rohke veritsusega. valud paremas puusas, survetunne kõhus,igapäevane valu. Iga nädal lähevad valud teravamaks. Kas need valud võivad olla seotud kuidagi pap testi vastusega, või pigem endometrioosiga?
Ette tänades.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teil on emakakaelast võetud testides diagnoositud HPV 16 ja PAP HSIL. See tähendab, et kõrge riski HPV tüvi 16 on põhjustanud emakakaela rakkudes muutusi: mõõduka või raske düsplaasia ( CIN2-3). Arvestades testide tulemusi, on vajalik kolposkoopia ja biopsia emakakaelalt. Edasine jälgimise ja ravi taktika sõltub biopsia e. koeproovi vastusest. Emakakaela konisatsioon on vajalik, kui kolposkoopilisel uuringul CIN2/3 kinnitatakse. Et edaspidi vältida kõrge riski HPVga taas nakatumist ja HPVst põhjustatud düsplaasiat, siis soovitan vaktsineerida ( Gardasil-9).
Ultraheli uuringul on kahtlus emaka endometrioosile. Endometrioos põhjustab valusi nii menstruatsiooni eelselt ja ajal, kui ka kroonilisi valusi, sõltumata tsüklist. Muutused emakakaelas ei ole kõhuvalu põhjustajaks. Krooniline alakõhuvalu ja kahtlus endometrioosile on näidustus laparoskoopiaks. Endometrioosi korral soovitan medikamentoosset ravi ( dienogest).