Vereklombid ja nahatükid menstruatsiooniveres 15.09.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Olen 34 aastane naine, kes on nii kaua kui mäletab vaevelnud menstraalvaludes, mis on kuuti erinevad. Mõnel korral aastas esineb pea talumatuid tsükleid, kus on olnud vajalik ka kiirabi sekkumine. Valud on kõige tugevamad alakõhus ja päraka ümbruses. Ma ise kahtlustan endometrioosi, aga kui olen günekoloogi juures vaevustest rääkinud, siis ultraheli on tehtud, aga ju ei ole midagi näha olnud. Menstruatsiooni ajal eraldub verd üsna suures koguses u. 100ml ja see on enamasti väga klombiline ja tükiline. Kuna kasutan viimased u.4 aastat menstruaalanumat on väga hästi näha mis ja kui palju tuleb. Klombid on tihti piklikud ebaregulaarse kujuga ja meenutavad polüüpe. Läbilõikes näevad nad välja nagu tarretunud veri, mis oleks justkui tardunud soontes vms. st nende klombikeste "jäsemed" on vonksulised. Lisaks eraldub tihti üsna suuri laike kude, mis meenutab nagu nahka kui seda vee all verest pesta (pildil). Mulle kirjutati juba varateismeeas beebipillid (tegelikult algselt akne reguleerimiseks), aga neid ei ole ma kasutanud nüüd juba pea 10 aastat. Samuti ei ei ole ma kasutanud teisi rasestumisvastaseid vahendeid peale kondoomide ja neid pole ka juba pea kaks aastat kasutanud. Oleme partneriga olnud avatud rasestumisele kuid seda pole juhtunud. Kõik testid on siiani olnud negatiivsed (iga kuu pole testinud). Günekoloogi külastasin viimati umbes aasta tagasi, mil tehti tavapärane ülevaatus ja vere osas ma kommentaare ei saanud. Ka mitte endometrioosi potentsiaalse uuringu osas. Plaan on lähitulevikus uurida viljakusravi eelduseid, aga praegu tunnen endiselt muret menstraalvere iseloomu osas ja selle potentsiaalse põhjuse mõjudest viljatusele.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Teiega saab nõustuda, kirjast jääb kahtlus nii liigselt vererohketele menstruatsioonidele kui ka endometrioosile.
Rohke menstraustiooni tõestuseks paluge oma perearstil teha peale menstruatsiooni lõppu, kui voolus juba hele kliiniline veri ja ferritiin või pöörduge otse SynLab, kus võiksite siis juba korraga teha nii ROMA indeksi-millega saab kahtlustada n munasarja jm endometrioosi kui ka AMH Anti Müller Hormooni- nn viljakushormooni taseme. Neli analüüsi on SynLabis tasuta:
https://synlab.ee/arstile/tasuta-testimine-ja-noustamine/
Lisaks HIV testile on tasuta ka B- ja C-hepatiidi analüüsid ning Treponema pallidum vastased antikehad (sõeluuring) (S-T pallidum Ab). Tasulise teenusena saab vajadusel end testida mitmete teiste sugulisel teel levivate nakkuste osas. Suguhaiguste teste saavad patsiendid teha ka tasu eest SYNLABi patsiendiportaali kaudu. Analüüside tulemused saab kätte samast proovivõtupunktist.

Kui analüüsid kinnitavad aneemiat ehk kehvveresust, siis tuleb ravida põhjust, mitte tagajärge. Just eile oli meil Tallinna Keskhaiglas koolitus, kus käsitleti ka endometrioosi uusimaid suundi. Loengu esitas Soomes töötav endometrioosi arst Alevtina Kameneva. Kui te ei kaeba viljatust, siis loomulikult ei ole vajalik teha invasiivseid uuringuid. On igati õige koheselt pöörduda viljakusarstile uuringuteks juba vanuse tõttu. Rohke menstruatsiooni tõttu võiks teha rasedustesti hommikusest uriinist, et välistada väike isekatkenud rasedus.
35-aastaselt pöörduge kindlasti EKVähi-emakakaela vähi sõeluuringule. Tegutsege.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7