Kolposkoopia, laparoskoopia ja rasedus 22.06.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Pöördun Teie poole kuna olen segaduses oma situatsiooniga. Käisin kolposkoopias 21.06.21, naistearst mulle peaaegu mitte midagi ei öelnud vaid ainult vaatas ja võttis proovi, vahepeal hoiatas mingite protseduuride eest aga mis ta sealt nägi mitte midagi. Tal oli ka praktikant kõrval kellele ta siis oma arsti keeles rääkis ja väga vaiksel toonil. Ainuke asi oli mis ta mulle ütles kui kabinetti astusin, et kas te teate miks siia tulite ja mis on HPV nagu ma oleks maailma halvim inimene, et mul avastati nüüd HPV kõrge riski (31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68) DNA positiivne HPV 16 ja 18 negatiivne. PAP testi tulemus oli Atüüpilised lameepiteeli rakud, ei saa välistada high-grade lamerakulist intraepiteliaalset lesiooni (ASC-H).

Digiloos on kirjeldus sellest uuringust
TEOSTATUD UURINGUD NKNN2 x 1 kolposkoopia koos biopsiaga KIRJELDUS Kolposkoopiale suunamise näidustus: ASC-H; HPV muu+ Kolposkoopia: Diagnostiline transformatsiooni tsoon tüüp2 atüüpiline transformatsioon kõikides kvadrantides. Transformatsiooni tsoonis veresoonte joonis - jäme punktilisus. Lesiooni piirid - selgepiiriline. Äädikhappe test nõrgalt positiivne kuni vahepealne valge. Võetud PCR Biopsia kl 2, kl4, kl8, kl10 VASTUSE HK HINNAKIRJA KOODID 7004 x 1 Biopsia võtmine (välja arvatud operatsiooni ajal) 7563 x 1 Kolposkoopia NCSP XLE00 Kolposkoopia LDA20 Emakakaela biopsia ZXD10 Plaaniline protseduur

Kas te saaksite mulle seda natukene lahti seletada. Kui küsisin naistearstilt, et välja selgitada millal tulemused teada saan. Algselt ütles, et tulemused üldjuhul tulevad nädala jooksul, et välja selgitada mis aste CIN on, tuli mulle suhteliselt halvasti vastukajaga et helistan teile kuu jooksul. Kuigi mäletan selgelt kui ämnaemand kes mult selle testi võttis, ütles et arst juba näeb samal ajal kui kolposkoopiat võetakse emakakaela situatsiooni ja seleteab mulle mis seal toimub, minu jaoks kahjuks oli see täiesti nulle lähedane.

Lisaks sellele mul on ees endometrioosi laparoskoopia operatioon tuleval nädalal 28.06.21, kuna soov on saada last, ehk kui õnneks siis 2 last tulevikus(ma olen sünnitamata, aborte pole teinud ja raseduse katkemisi enda teada pole olnud, olen eelnevalt 3 aastat proovinud ja tulutult) ja kuna on suur kahtlus endometrioosile, kuna vasakus munasarjas umbes 2cm kollet(mis ühe arsti sõnul oli nagu norm nähtus).
Nüüd siis kolmas mure, kui mul avastakse CIN2 või CIN3 ja vaja teha konisatsioon millal ma reaalselt rasestuda võin?
Olen kuulnud, et laparoskoopia diagnoosist oleneb kaua pean hoiduma rasedusest kuu kuni paar kuud ja kui lisa sinna juurde konisatsioon tuleb, siis kaua ma sellega peab ootama?
Kardan väga kuna samas olen kuulnud, et peale endometrioosi operatiooni soovitatakse aasta jooksul rasestuda ja kuna vanust on mul 35, siis seda olen ka kuulnud, et kui 6 kuu jooksul midagi ei juhtu tuleb panna end viljatus arsti juurde kirja, et sealt edasi saata IFV protseduurile. Palun aitake mind ja aitake mu murele lahendus leida, või siis vastusi. Ma olen suhteliselt mures kõige nende diagnoosidega. Suured tänud ette

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teil on diagnoositud HPV kõrge riski viiruse tüvi ja PAP testis ( ASC-H) on kahtlus mõõdukale või raskele emakakaela düsplaasiale ( CIN 2/3). Kolposkoopia kirjeldus on iseloomulik CIN2/3-le ja on võetud biopsia. Juhul, kui biopsia ehk koeproovi vastus on CIN 2 või CIN 3, on emakakaela konisatsioon näidustatud. Konisatsiooni järgne emakakaela paranemine võtab aega 4 nädalat. Peale seda võite planeeria rasedust. Biopsia vastus on nähtav tavaliselt 2 nädala jooksul digiloos. Laparoskoopilise operatsiooni käigus eemaldatakse endometrioosikolded ja kontrollitakse munajuhade läbitavust. Operatsiooni järgselt võib vajalikuks osutuda ka endometrioosi 3-6 kuuline ravi dienogestiga, et suurendada rasestumise tõenäosust. Seda otsustab juba Teid opereeriv arst. Suurim võimalus rasestuda peale endometrioosi ravi on 1 aasta jooksul.
Heade soovidega,
K.Seidelberg